Kolejna podróż w głąb historii szachów olimpijskich prowadzi nas do Folkestone - urokliwej miejscowości na południu Anglii. V Olimpiada Szachowa rozegrana w 1933 roku ma dwa oblicza. Z jednej strony jest kontynuacją efektownej tradycji olimpijskiej i miejscem nieprzeciętnego widowiska szachowego, z drugiej, pokazuje kryzys lat 30-tych - ekonomiczny, a także polityczny.
rezultatem stagnacji gospodarczej były finansowe kłopoty organizacji szachowych wielu krajów, które w obliczu niezbędnych oszczędności, zdecydowały się nie startować. Swoje negatywne piętno odbiła dodatkowo agresywna polityka Niemiec, za co zostały one wykluczone z listy uczestników.
Ostatecznie zagrało 15 drużyn. I tym razem nie zabrakło sław światowych - Alechina, Maroczego i Grünfelda. Polskę reprezentował Ksawery Tartakower, który we wspaniałej partii pokonał Mistrza Świata! Wokół naszego ostatecznego wyniku drużynowego narosło niemało niejasności, lecz warto zobaczyć heroiczną walkę Polaków o medal.
Folkestone 1933 jest książką, która dzięki wytężonym poszukiwaniom autora i współpracy z innymi historykami szachów, ewoluowała w ciągu wielu lat i zawiera dziś unikalne zapisy partii, niepublikowane do tej pory w oficjalnych bazach.