wspaniały kryminał osadzony we współczesnym Londynie, którego zagadka sięga XVII-wiecznej Holandii i handlu tulipanami.
Alkmaar, Holandia,1636. Ceniony szynkarz i handlarz tulipanami Wouter Winckel zostaje znaleziony martwy w swej gospodzie. Zaszlachtowano go, a w usta wepchnięto antyreligijną broszurę. Winckel był właścicielem najpiękniejszej serii tulipanów w całej Zjednoczonej Republice Siedmiu Prowincji Niderlandzkich, w tym najszczególniej pożądanej i drogiej cebulki, Semper Augustus. Dlaczego musiał umrzeć? Kto chciał go zabić?
Londyn, 2007. Historia zdaje się zataczać koło. Franka Schoellera znajduje jego siostrzeniec, Alek. Umierający trzyma siedemnastowieczną księgę o tulipanach, która może wyjaśnić przyczyny jego śmierci. Z pomocą Damiana, amsterdamskiego antykwariusza, Alek próbuje rozwiązać zagadkę, lecz przyjaciele momentalnie sobie uświadamiają,teraz oni ryzykują życiem.
Tulipanowy wirus to dziejący się w prędkim tempie kryminał oparty na szaleństwie tulipomanii i pęknięcia bańki spekulacyjnej w XVII-wiecznej Holandii – pierwszego takiego zdarzenia w dziejach. To historia, która opowiada o wolnej woli, nauce i religii, ale także o chciwości, pysze i arogancji.
Daniëlle Hermans (1963) studiowała zarządzanie sektorem sztuki na uniwersytecie w Utrechcie, pracuje jako freelancer. Tulipanowy wirus – jej debiut – pozostał nominowany do nagrody Schaduwprijs, a prawa do przekładu kupiły wydawnictwa z 11 krajów, m.in. Ze Stanów Zjednoczonych, Australii. Włoszech i Niemczech. Sprzedano także prawa do jej sfilmowania.