„wyjątkowo konkretnie przemawiająca do wyobraźni, solidna wizja (…) stanowiąca zapowiedź prawdziwego renesansu ludzkich wartości”.
– Thomas Moore, autor "W trosce o duszę" i "The Re-Enchantment of Everyday Life"
Niektórzy nazywają to „geniuszem”. Inni mówią o tym „duch”, „dajmon”, a nawet „anioł stróż”. O ile jednak filozofowie i psychologowie od Platona do Junga zwracali na ogół uwagę na tę fundamentalną esencję naszej jednostkowości, nasza innowacyjna kultura odmawia przyjęcia do wiadomości tego, że od urodzenia w każdym z nas znajduje się specyficzna, uformowana dusza, która, kształtując nas, sama dodatkowo jest poprzez nas kształtowana.
W tej oto niezwykłej bestsellerowej książce James Hillman pokazuje perfekcyjną, nową wizję naszego ja, którego nie określają nasze rodzinne relacje ani nasza mentalność ofiary. Czerpiąc przykłady z biografii tak różnych znanych osobistości jak Ella Fitzgerald czy Mohandas K. Gandhi, James Hillman twierdzi, że nasz charakter jest naszym losem/przeznaczeniem, i ukazuje, w jaki sposób nasza dusza, jeśli tylko ma ku temu sposobność, może zaznaczać swoją obecność i domagać się dla siebie uznania już choćby w bardzo młodym wieku. W konsekwencji uzyskujemy coś w typu wnikliwie przemyślanej i wyjątkowo pomocnej mapy drogowej umożliwiającej nam zrozumienie naszej prawdziwej natury oraz otwierającej przed nami zachwycające spektrum możliwych wyborów – od tego, w jaki sposób wychowujemy nasze dzieci, poprzez dobór drogi naszej kariery zawodowej, sposób i charakter naszego zaangażowania w relacje z innymi ludźmi, do osiągania jak najlepszych wyników w wybranej przez nas dziedzinie i jak najkorzystniejszego radzenia sobie w życiu w naszych nieprzerwanie zmieniających się czasach.
„[Autor] postuluje genialny wariant wymagającego i odważnego indywidualizmu, który, z pomocą naszego wewnętrznego dajmona (czy może anioła stróża), może zatriumfować nad wszelkimi przeciwnościami losu”.
– „Washington Post Book World”
James Hillman (1921–2011) – amerykański psycholog, jeden z najwybitniejszych współczesnych myślicieli, uczeń C.G. Junga, dyrektor programowy Instytutu C.G. Junga w Zurychu uważany za najoryginalniejszego „heretyka” szkoły jungowskiej, twórca tzw. Psychologii archetypowej; wykładał na Yale University, Syracuse University, University of Chicago i University of Dallas (na którym był współzałożycielem Dallas Institute for the Humanities and Culture); autor ponad dwudziestu książek, m.in.City and Soul (2006), Archetypal Psychology (2004), A Terrible Love of War (2004), The Force of Character and the Lasting Life (2000), Healing Fiction (1994), The Dream and the Underworld (1979), Re-Visioning Psychology (1975), Suicide and the Soul (1964) (wyd. Pol. Samobójstwo a przemiana psychiczna, Warszawa 1996).W Polsce kwartalnik „Kronos” (nr 3/2007) opublikował kilka innych krótkich tekstów Hillmana wraz z komentarzami; tłumaczenie jednego z w...