Publikacja poświęcona myśli Ludwika Flecka, wybitnego polskiego mikrobiologa, a także filozofa i socjologa wiedzy - twórcy społecznej teorii wiedzy. W tomie skatalogowano artykuły najszczególniej znanych europejskich badaczy tej problematyki, uczestników międzynarodowego sympozjum "Od faktu naukowego do produkcji wiedzy.
Ludwik Fleck i jego znaczenie dla dyskusji o wiedzy i władzy w Niemczech i w Polsce". Zdaniem Flecka każdy fakt naukowy to zjawisko uwarunkowane historycznie i kulturowo i jako taki nie jest dziełem poszczególnych badaczy, ale produktem kolektywów myślowych.
Kiedy dane podejście przestaje wystarczać, trzeba poszukiwać nowych formuł, za pomocą których będzie można skorygować lub wręcz odrzucić to, co uznawało się dotychczas za fakt naukowy. Teoria Flecka wywarła znaczący wpływ na poglądy Thomasa S.
Kuhna, autora sławnej Struktury rewolucji naukowych, w trakcie pracy nad ideą zmiany paradygmatu. Publikacja adresowana jest do studentów i badaczy filozofii nauki, a także osób zainteresowanych kulturowymi i socjologicznymi uwarunkowaniami współczesnej wiedzy.
******** W postaci Ludwika Flecka (1896-1961) splatają się najróżniejsze losy: lekarza, przyrodoznawcy i kulturoznawcy, Żyda i Polaka. W swych koncepcjach wyszedł daleko poza granice mikrobiologii, którą zajmował się zawodowo, a w prowadzonych poprzez siebie eksperymentach laboratoryjnych przypomina nieco kulturoznawcę zastanawiającego się nad powstawaniem wiedzy.
Czy wyszukamy u niego wyłącznie impulsy intelektualne, które trafiają to tu, to tam, bo interdyscyplinarność w praktyce naukowej pozostaje wyłącznie postulatem, a rzadko staje się metodą, czy może jednak jego sposób myślenia i pracy otwiera przed nami możliwość takiej interdyscyplinarności, którą dałoby się również stosować? Ze Wstępu