Księgę jubileuszową Profesor Ireny Szybiak, przygotowaną przez uczniów i współpracowników, otwierają teksty na temat historii wychowania - dyscypliny, której Autorka poświęciła swoją pracę naukową. Obrazują spore spojrzenie Profesor Ireny Szybiak na to zagadnienie, a także na dzieje Katedry Oświaty i Wychowania na Wydziale Pedagogicznym Uniwersytetu Warszawskiego.
Pozostałe artykuły zostały ujęte w 3 grupy zagadnień: szkoła – nauczyciel – wychowanie. W każdej ułożono teksty w układzie chronologiczno-problemowym. Uwagę zwraca bogaty warsztat badawczy Autorki, na ogół jednak wnikliwa analiza źródeł rękopiśmiennych, a także obszerne spojrzenie na literaturę przedmiotu, a także dociekliwość, wnikliwość i rzetelność i ogromna umiejętność syntetyzowania treści.
W dorobku naukowym prof. Szybiak wyróżniają się publikacje poświęcone polskiej edukacji w dobie Oświecenia. Dominują wśród nich oryginalne, źródłowe prace na temat Komisji Edukacji Narodowej, które do dnia dzisiejszego cieszą się wysokim zachwytm specjalistów.
[…] Oceniam bardzo pozytywnie naukowe walory publikacji Ireny Szybiak i ogromny dorobek dydaktyczny i organizacyjny i dojrzałość metodologiczną, o której świadczy m.in. Dobra znajomość warsztatu nie tylko pedagoga, lecz także historyka (Prof.
dr hab. Józef Miąso). Znaczny dorobek prof. Ireny Szybiak świadczy o rozbudowanym, rzetelnym warsztacie naukowym, skrupulatnie przemyślanym profilu badań, o osiągnięciu interesujących, wartościowych i inspirujących wyników związanych z szeroko rozumianymi dziejami oświaty, myśli pedagogicznej, historii kultury umysłowej i dziedzictwa narodowego (Prof.
dr hab. Lech Mokrzecki). Wszystkie autorskie publikacje Ireny Szybiak są w pełni oryginalnymi, za każdym razem prawidłowo udokumentowanymi opracowaniami, opartymi na genialnie wyselekcjonowanej krajowej i zagranicznej literaturze oraz na źródłach drukowanych i dokumentach archiwalnych przechowywanych w Warszawie, Wilnie i Petersburgu co powoduje, iż ich wartość poznawcza jest trwała i budzi respekt dla końcowych ustaleń i wniosków (Prof.
dr hab. Karol Poznański). Irena Szybiak jest znaną i od wielu lat […] renomowaną w środowisku historyków wychowania badaczką i znawczynią epoki Oświecenia. Dla wielu spośród historyków wychowania była i jest nadal niekwestionowanym autorytetem naukowym, etycznym oraz wzorem nauczyciela akademickiego.
[…] Dzięki jej twórczości naukowej i dydaktycznej […] została w sposób wyraźny wzbogacona nasza wiedza o kulturze, edukacji, intelektualistach i działaczach oświatowych, a także wybitnych postaciach polskiego Oświecenia (Prof.
dr hab. Krzysztof Jakubiak).