innowacyjny podręcznik intensywnie rozwijającej się w ostatnich latach nauki o pracy mózgu dla studentów biologii, psychologii, medycyny, filozofii i informatyki i dla naukowców zajmujących się takimi badaniami.
Autor, jeden z czołowych badaczy zajmujących się nauką o świadomości, rozpatruje podłoże biologiczne subiektywnego umysłu zwierząt i ludzi. Pokazuje kształt konstrukcji myślowej, którą stworzył wspólnie z Francisem Crickiem, aby rozwiązać pradawną zagadkę związku między umysłem a ciałem.
Zmierzając do odkrycia i scharakteryzowania neuronalnych korelatów świadomości, subtelnych, przemijających wzorców aktywności neuronalnej, leżącej u podłoża każdego świadomego doświadczenia, badacze ci przyjmują podejście empiryczne.
Książka ta prezentuje dużo koncepcji i wyników badań z dziedziny anatomii, fizjologii, medycyny, psychologii i filozofii, podsumowuje wiedzę na temat świadomości, określa granice tej wiedzy i wytycza kierunki przyszłych badań.
Jeszcze pół wieku temu powszechnie sądzono, że tajemnicy życia nigdy nie uda się zrozumieć. Jednak właśnie wtedy dwóch uczonych, James Watson i Francis Crick, rozszyfrowało budowę DNA, co na zawsze zmieniło sposób myślenia o naszym miejscu w naturalnym porządku rzeczy.
obecnie stoimy przed tak samo wielkim wyzwaniem, jakim jest wyjaśnienie materialnego podłoża świadomego umysłu. Świadomość jest jedną z ostatnich sporych zagadek nauki. W jaki sposób na skutek procesów synaptycznych i molekularnych zachodzących w sieci neuronów powstaje słony smak i chrupkość chipsów, jedyny w swym typu zapach mokrej psiej sierści albo wrażenia, jakie odczuwa się, zwisając na czubkach palców ze skały kilka metrów nad najbliższą podporą dla stóp? Kwestia świadomości zawładnęła wyobraźnią filozofów, naukowców, inżynierów, lekarzy, i ogólnie, ludzi myślących.
Czym jest świadomość? Jaki jest jej miejsce we Wszechświecie? Czemu służy? Czy charakteryzuje tylko ludzi? Dlaczego tak dużo naszych działań umyka świadomości? Odpowiedzi na te pytania ukształtują nowy pogląd na istotę człowieczeństwa (Fragment książki).
Już na pierwszych stronach tej książki czytelnik zostaje przeniesiony w świat najnowszych odkryć dotyczących biologii świadomości, a finał tej wyprawy jest czymś unikatowym (Nature). Nadzwyczajne połączenie dobrej literatury z nauką (Scientific American).
Ekscytujące i przekonujące. Neurobiologia na tropie świadomości jest odważną próbą połączenia myślenia naukowego najwyższej klasy z rozważaniami o najważniejszych problemach człowieka (Science). Kiedy otworzymy tę książkę, nasz umysł nie pozwoli nam oderwać się od niej, tak długo, jak nie doczytamy do samego końca (James Watson, laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1962 roku).
Christof Koch napisał nieprzeciętne wprowadzenie do współczesnych badań nad biologią świadomości, odwołując się do efektów swej współpracy z Francisem Crickiem. Neurobiologia na tropie świadomości w przejrzysty sposób omawia najważniejsze problemy, z jakimi będzie zmagać się biologia umysłu w nadchodzących dziesięcioleciach.
Jest to lektura obowiązkowa równocześnie dla zainteresowanych tematem niespecjalistów, jak i osób bezpośrednio zaangażowanych w badania w tej dziedzinie (Eric Kandel, laureat Nagrody Nobla z fizjologii i medycyny w 1962 roku).
Próba rozwiązania zagadki świadomości to jedna z największych przygód intelektualnych ostatnich lat. Christof Koch, poprzez lata współpracujący z Francisem Crickiem, należy do pionierów tych poszukiwań, a jego książka proponuje żywy, błyskotliwy i niezwykle osobisty opis zmian, jakie w naszym poznaniu zjawisk decydujących o świadomości zaistniały w ciągu ostatnich dwudziestu lat.
Koch pokazuje nowy, dynamiczny obraz mózgu – wynikający z badań eksperymentalnych, obserwacji klinicznych i modelowania neuronowego – w którym koalicje neuronów bezustannie rozpadają się i tworzą, decydując o naszym ciągle zmieniającym się, lecz trwałym poczuciu świadomego istnienia.
Neurobiologia na tropie świadomości jest kopalnią wiedzy, całkowitą inspirujących przemyśleń i wniosków, jej lektura zaś przynosi intelektualną rozkosz (Oliver Sachs). ****** Neurobiology on the Trail of Consciousness A textbook devoted to the problems of the rapidly developing branch of science concerned with the functioning of the brain.
The author considers the biological foundations of animal and human minds. He presents a multitude of concepts and study results from the fields of anatomy, physiology, medicine, psychology, and philosophy, summarizing the current knowledge on the topic of consciousness, outlines its boundaries and charts the directions of future research.