Czwarte, niezwykle zmienione i zaktualizowane wydanie popularnego podręcznika akademickiego, omawiającego jednostki geologiczne Polski pod kątem stratygrafii, sedymentologii, petrografii, a także tektoniki.
Jednostki geologiczne prezentowane są w nim w kolejności od najstarszych (platforma wschodnioeuropejska) do najmłodszych (Karpaty, baseny paleo- i neogeńskie środkowej Polski). Każdy z rozdziałów książki składa się z dwóch części. W pierwszej podany jest rys historyczny badań danej jednostki, a także zmian poglądów na jej budowę, związanych z rozwojem nauk geologicznych i towarzyszącym mu postępem technologicznym, dającym nowe możliwości badawcze. Druga część każdego rozdziału jest prezentacją aktualnego stanu wiedzy na temat omawianej jednostki, zgodnej z najnowszymi ustaleniami i powołaniami na bieżącą literaturę. Na końcu książki zamieszczono obszerną bibliografię.
Cennym uzupełnieniem tego podręcznika są liczne ilustracje (mapy, przekroje, wykresy), stanowiące nienaruszalną część poszczególnych rozdziałów i dodane do książki dwie składane mapy geologiczne Polski oraz tabelka stratygraficzna umożliwiająca przystępne umiejscowienie w czasie formacji skalnych, z których są utworzone opisywane jednostki geologiczne.
Podręcznik adresowany jest do studentów wszelkich szkół wyższych, na których wykładana jest geologia i nauki pokrewne.