UWAGA! e-book jest skanem zapisanym w formacie PDF. Plik pdf uniemożliwia przeszukiwanie i kopiowanie tekstu REPRINT. Termin "Kościół Prawosławny", wykorzystany w tej pracy, nie był przyjęty w polskiej literaturze historycznej.
W dokumentach i pismach polemicznych od XV do XVIII wieku występują z reguły dla oznaczenia wyznania prawosławnego wyrażenia takie, jak "wiara grecka", "błachoczestie", "dyzunia" "schizma".
Zwroty te nie są jednak dogodne przy pisaniu dziejów prawosławia i zwroty te z przeróżnych powodów nie mogą być obecnie wykorzystywane. Dlatego autor używa określenia Kościół prawosławny. Książka opisuje następujące okresy owych dziejów: pierwszy: powstanie metropolii prawosławnej, który obejmuje wieki XIV i XV, drugi - dzieje metropolii prawosławnej w państwie Jagiellonów, będący czasem istnienia odrębnej, uznanej poprzez państwo hierarchii prawosławnej aż do unii brzeskiej w 1596 r., trzeci - upadek metropolii 1596-1620, tj.
w czasie unii brzeskiej aż do nielegalnego wskrzeszenia hierarchii prawosławnej przez patriarchę Teofana i wreszcie czwarty opisujący dalsze dzieje nielegalnie działającej metropolii w latach 1620-1632.