XXI wiek zmienił świadomość jednocześnie zwykłych ludzi jak i menedżerów biznesu i polityków na całym świecie. Postępująca globalizacja, rozwój Internetu i sieci komórkowych doprowadziły do zatarcia pojęć „daleki" i „bliski". Obecnie to co kiedyś wydawało się „dalekie" jest na „wyciągnięcie" rąk – możemy na takim samym poziomie współpracować z partnerami naukowymi i biznesowymi, równocześnie ze swojego miasta, województwa, jak i z całego kraju oraz kontynentu, czynawet świata. Człowiek przestał być ograniczony w rozwoju, aktualnie tylko od niego zależy, czy coraz to bardziej postępującą globalizację wykorzysta z korzyścią dla siebie i kraju, czy także „zamknie się szczelnie w skorupie" i będzie się przyglądał temu procesowi obojętnie z zewnątrz.
Utrzymywanie bliskich kontaktów z przedstawicielami innych państw, nieraz też innych kultur może być pożyteczne dla obydwu stron relacji, niezbędne jest jednak poznanie warunków, w których taka osoba albo organizacja funkcjonuje m.in. Kultury kraju, systemu: społecznego, politycznego, prawnego i zasad funkcjonowania krajowej gospodarki. Dzięki posiadaniu wiedzy z tego zakresu, osiągalna stanie się sprawna współpraca, równocześnie biznesowa, naukowa jak i między jednostkami.
W celu ułatwienia nawiązywania interakcji z partnerami z innych państw oddajemy w ręce Czytelników pierwszy tom serii monograficznej: International Business and Politics. Celem każdego tomu będzie przybliżenie Czytelnikom społeczno – kulturowych, politycznych, ekonomicznych i prawnych uwarunkowań funkcjonowania wybranych państw. Ukazane zostaną interakcje pomiędzy strategicznymi decyzjami podejmowanymi poprzez rządzących, wydarzeniami politycznymi na arenie krajowej jak i międzynarodowej a rozwojem gospodarki. Dzięki takiemu spojrzeniu na problemy polityki i biznesu Czytelnik będzie mógł zrozumieć znaczenie myślenia interdyscyplinarnego i globalnego w produkcji dobrobytu narodów oraz wykorzystać wiedzę w produkcji skutecznej współpracy międzynarodowej.
Praktycy biznesu dzięki lekturze monografii będą mogli zadać sobie pytania upraszczające rozwój: „Jakie czynniki pozaekonomiczne doprowadziły do osiągnięcia takich wskaźników ekonomicznych przez wybrane kraje i zagraniczne przedsiębiorstwa"; „Czy czynniki pozaekonomiczne wpłyną na wskaźniki ekonomiczne działań naszych jak i partnerów biznesowych krótkotrwale, czy też długotrwale"; „Jak konkretnie państwo oddziaływuje na gospodarkę w wybranych państwach" „Jak obszerne ryzyko w działalności gospodarczej przedsiębiorstwa poza granicami kraju niosą ze sobą potencjalne kryzysy wewnętrzne"; „Czy w przypadku wystąpienia kryzysu na terenie państwa, do którego wchodzimy z naszą ofertą możemy liczyć na pomoc państwa"; „Jak do tej pory takie państwo radziło sobie z przezwyciężaniem kryzysów, czy było zupełnie niezaradne i niewydolne i pozwalało na jego eskalację, czy także potrafiło zatrzymać jego rozwój i stw...