Autorzy książki dowodzą,niezbędne jest zdynamizowanie w Polsce humanistyki ponowoczesnej, antypozytywistycznej, krytycznej, zaangażowanej i opowiadającej się jednoznacznie po stronie tego, co marginalne.
niezbędne jest też ożywienie posthumanistyki, odrzucającej założenie istnienia „punktu widzenia znikąd" i uwzględniającej fakt, iż każda wiedza naukowa jest powiązana z partykularnymi interesami, ideologiami i eschatologiami.
Książka jest eksperymentem, postulatem i zaproszeniem do rozważań: Czy potrzebujemy w Polsce nowej humanistyki – krytycznej, zaangażowanej, niezależnej od uświęconych tradycji i metodologicznych dogmatów? Czy jest szansa wyjścia poza dyscypliny zamknięte w swych rzekomo unikalnych metodologiach i pilnie strzegące swoich granic? W jaki sposób nurty nowej humanistyki mogą się przenikać, współtworząc wiedzę transdyscyplinarną, skupioną na ludzkich problemach, a nie teoretycznych, uświęconych dogmatach i ich twórcach? ********* New Cultural Studies The book contains reflections on Polish humanities: postmodern, antipositivist, critical, engaged and in favour of what is considered marginal.
The authors argue that it is vital to enliven posthumanities, which reject the existence of "the view from nowhere" and take into consideration the fact that each kind of scientific knowledge is linked to particular interests, ideologies and eschatologies.
They also show how the trends in new humanities interpenetrate, co-creating transdisciplinary knowledge, focused on human problems.