Księga asygnowana pamięci prof. Jerzego Chłopeckiego, socjologa i politologa, związanego z Uniwersytetem Warszawskim i Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. W części I zebrano teksty naukowe, których Autorzy zostali poproszeni o odniesienie się do tez Jerzego Chłopeckiego, pochodzących z Jego tekstów publikowanych w zróżnicowanym czasie i dotyczących najróżniejszych sfer życia społecznego: świata mediów, polityki i mechanizmów władzy, relacji międzyludzkich, prawa, historii i ekonomii.
To, co bowiem charakteryzowało twórczość Jerzego Chłopeckiego, to niewiarygodna wręcz łatwość konstruowania kompetentnych opisów dotyczących najróżniejszych dziedzin i dyscyplin wiedzy. Fundamentem są tu oczywiście, najbliższe Profesorowi, nauki społeczne.
W II części znalazły się cztery pokaźne teksty, na dodatek odnoszące się do dorobku Profesora, mające jednak bardziej osobisty charakter. Jest w nich ślad bezpośrednich relacji autorów z Profesorem. III część księgi ma natomiast nieszablonowy charakter: autorem zawartych w niej – niepublikowanych dotychczas – tekstów jest bowiem sam Jerzy Chłopecki.
Profesor napisał je niedługo przed śmiercią. Są wyjątkowo osobiste i w pewien sposób odważne, zostały też wzbogacone fotografiami z rodzinnego albumu Państwa Chłopeckich. Profesor Jerzy Chłopecki – niestrudzony komentator i recenzent wydarzeń społecznych i politycznych – byłby za pewne usatysfakcjonowany i zadowolony z tej bogatej glossy do swoich uwag i spostrzeżeń.
Powstał bowiem ciekawy zbiór przemyśleń kilkunastu autorów, którzy zainspirowani cytatami z Jego książek, ciekawie i pouczająco rozwijają albo komentują krytycznie hipotezy Jerzego Chłopeckiego o wzajemnych relacjach i więziach społecznych czy sensie zmian cywilizacyjnych.
Nie miałem żadnych wątpliwości, że Profesor Jerzy Chłopecki bogactwem swoich doświadczeń życiowych w Polsce gromadzonych od dramatycznego czasu wojny po współczesność, także profesjonalizmem dziennikarskiej pracy w PRL-owskich mediach, oryginalnością działalności badawczej, wszechstronnością zainteresowań i celnością opinii może być bezcennym źródłem inspiracji dla wielu autorów nie tylko prac naukowych, ale i dzieł artystycznych.
Lektura przedstawionych mi do zaopiniowania materiałów tylko pogłębiła to przekonanie i jednocześnie zmusiła ponownie do smutnej refleksji o wielkości straty, jaką wszyscy ponieśliśmy z powodu nieprzewidzianej śmierci Profesora.
Z recenzji prof. Dr. Hab. Jerzego Olędzkiego ********* Total present. Theses on contemporaneity. Professor Jerzy Chłopecki in memoriam Book dedicated to the memory of prof. Jerzy Chłopecki, a sociologist and political scientist.
Volume contains scientific texts, the authors of which refer to Chłopecki's theses concerning the world of media, politics and mechanisms of power, interpersonal relations, law, history and economics.
It also includes previously unpublished texts żeby Chłopecki himself.