Pierwszy z trzech tomów najsłynniejszej powieści Karola May’a, opartych na pierwszym wydaniu tego dzieła. Zawierają wstęp i posłowie autora oraz fragmenty, które w 1956 roku zostały renomowane poprzez cenzurę za niepoprawne politycznie i usunięte z książki.
Klasyka powieści przygodowej. I to taka, po którą sięgamy nie dlatego, iż wypada, tylko dla prawdziwej przyjemności. Wychowały się na niej całe pokolenia żądne przygód.
Książka przybliża nam Dziki Zachód,typowo opowiada o ludziach, ich charakterach, bohaterstwie, męstwie, szerokiej przyjaźni i miłości. Propaguje szlachetne postawy i przenosi nas w czasy wigwamów, mustangów i dzikiej prerii.
Przygody stanowią tło dla przyjaźni - niezwykłej, bo między białym i Indianinem. Przyjaźni zdolnej pokonać różnice kulturowe i religijne, przyjaźni dojrzałej i niemalże idealnej. Jest to opowieść mówiąca o tolerancji, poszanowaniu bliźniego, lojalności.
Choć czasy Dzikiego Zachodu i Indian galopujących na koniach po szerokiej prerii bezpowrotnie minęły, ludzie nie zmienili się aż tak nad wyraz. Nadal w ich sercach tkwi tęsknota za tymi cennymi wartościami, których na próżno szukają i pożądają.