Hejt rani i niszczy poczucie wartości ofiar. W zasadzie może dotyczyć każdego z nas. Czasem hejterzy dotykają nas przypadkiem,często wybierają swoje ofiary z premedytacją. Wydawałoby się,najczęściej stają się nimi osoby znane, publiczne i odnoszące sukcesy, działające aktywnie w social mediach. Z tego względu wielu ludzi krytykuje je albo wręcz obraża bez namysłu, nie przejmując się tym,sprawia im wielką przykrość i czyni im krzywdę. Jednak – co może nie aż tak oczywiste – i zwykły zjadacz chleba może stać się jego ofiarą. A co najgorsze – hejt dotyka również dzieci, które albo hejtują (głównie dlatego, iż z rozmaitych przyczyn same mają kiepskie mniemanie o sobie), albo stają się ofiarami hejtu. W obu przypadkach to palący problem, wobec którego dorośli aż nazbyt często okazują się bezradni – młodzi hejterzy nie są rozliczani ze swoich haniebnych poczynań, a ofiary nie uzyskują właściwego wsparcia i pomocy.
Czas sprzeciwić się hejtowi i w każdej sytuacji stanąć po stronie osoby krzywdzonej. Czas też zastanowić się nad tym, czy żeby my nie bywamy hejterami. Pomyśleć, dlaczego nie radzimy sobie z hejtem, jeśli jesteśmy jego ofiarami. A przecież można się przed nim obronić.
I właśnie w tym pomoże nam książka „Siła pozytywnego nastawienia. Jak skutecznie radzić sobie z hejtem i wzmocnić poczucie własnej wartości". Czytelnicy zapoznają się w niej ze zjawiskiem hejtu w przeróżnych odsłonach, m.in. W internecie, w biznesie i życiu prywatnym i ze sposobami radzenia sobie z raniącymi i niszczącymi uwagami, postami i zachowaniami. Znajdą tu główne fakty dotyczące hejtu, przykłady zróżnicowanych szkodliwych działań, które można zdefiniować jako hejt, a poza tym porady prawniczki, psycholożki i terapeutki, jak z hejtem walczyć i ograniczać jego niekorzystne skutki. W publikacji znajdują sięnieprzeciętne grafiki produkowane przez SI i inspirujące cytaty. Hejtowi należy się bezwzględnie przeciwstawiać, samemu nie stawać się hejterem nawet przez nieuważność oraz – w sytuacji gdy staniemy się ofiarami – nie brać do siebie obrzydliwych uwag i tekstów, znając swoją wartość i prawdę o sobie,wyciągając konsekwencje prawne przy dotkliwym nękaniu. Książka „Siła pozytywnego nastawienia" została napisana właśnie po to – by zastanowić się, zrozumieć i zadbać o siebie i bliskich!
Mariola Będkowska