"Słowo o wyprawie Igora", którego pełny tytuł brzmi: „Słowo o wyprawie Igorowej - Igora syna Swiatosławowego, wnuka Olegowego" jest najistotniej znanym pomnikiem średniowiecznej ruskiej literatury. Opowiada on o niefortunnej i tragicznej w skutkach wyprawie ruskich książąt przeciw Połowcom. Odbyli ją pod wodzą Igora Swiatosławicza w roku 1185.
niezwykle niebanalna jest historia odkrycia i dalszych losów tego zabytku literatury. Pozostał on odnaleziony w zbiorze rękopisów Spaso-Preobrażeńskiego monastyru w Jarosławiu nad górną Wołgą. Odkrycia dokonał hrabia A. I. Musin-Puszkin, który ten tekst wydał drukiem w Moskwie, w roku 1800. Oryginał „Słowa..." odnaleziony poprzez Musina-Puszkina spłonął w trakcie pożaru Moskwy w roku 1812 w czasie kampanii napoleońskiej. Od tego czasu istnieje jedynie tekst drukowany.
Ponieważ nigdy nie natrafiono na drugi egzemplarz przeciętniewiecznego rękopisu zawierającego ten tekst, sceptycy zaczęli podważać jego autentyczność. Aczkolwiek drobiazgowe badania historyczne i lingistyczne ponad wszelką wątpliwość wykluczyły fałszerstwo.
bezpłatny fragment: