Poradnik ten nie jest pracą o charakterze naukowym. Jest pewnym spojrzeniem i pomysłem na poprawę zdrowia psychofizycznego zaganianego, a czasem nawet zagubionego w dzisiejszym świecie człowieka.
Niniejsza książka jest propozycją prostych ćwiczeń, metod i technik zezwalających utrzymać korzystne zdrowie, a także poprawić to, co wymaga korekty. Podczas lektury poznamy narzędzia i sposoby poprawy naszego samopoczucia.
Poradnik jest rezultatem wieloletnich zainteresowań autora, doświadczeń życiowych i osobistych przemyśleń, podsumowaniem licznych spotkań i rozmów z ludźmi chorymi i borykającymi się z różnorodnymi dolegliwościami, a także boleśnie doświadczonymi przez los. Jest także podsumowaniem i pointą przeczytanych książek oraz obejrzanych filmów na temat naturalnych sposobów pokonywania problemów zdrowotnych i możliwości powrotu do równowagi.
Książka posiada pewną liczba materiału teoretycznego, który naświetla od strony określonych autorytetów pewien stan wiedzy w danym temacie. Osoby, które nie lubią zbyt wielkiej dawki teorii, mogą przejrzeć wstępne treści lub w ogóle je pominąć i przejść do poręcznych porad tej publikacji.
Książka ta nie jest receptą, którą każdy Czytelnik powinien zrealizować „kompletnie”, lecz interpretacją i podpowiedzią, w jaki sposób zapracowany człowiek może sukcesywnie, a czasami prędko i w prosty sposób łagodzić i pokonywać rozmaite problemy zdrowotne, wynikające z tempa życia, stresu i presji współczesnego, wymagającego świata.
Każdy z nas jest inny, specyficzny, dlatego również Czytelnik sam powinien zadecydować, co z zawartych propozycji może i chce wybrać dla siebie.
Jakby na to nie patrzeć, wszystkich namawiam do poznania się z tą książką.
Żyjemy w biegu. Intensywnie i szybko. Coraz szybciej. Pragniemy żyć dostatnio i wygodnie. Kupujemy kolejny samochód, stwarzamy dom, zwiedzamy świat. Dbamy - choćby nad wyraz - o mieszkania, ogrody, różne rzeczy materialne i niematerialne. A o siebie? Niekoniecznie, nie za każdym razem, nieregularnie i za niedużo... Dlaczego tak podchodzimy do siebie?
Czy słuchamy głosu własnego organizmu, sygnałów, które każdego dnia wysyła? Bóle głowy, kłopoty z koncentracją, nadmierne zmęczenie, apatia, skłonność do częstych przeziębień lub inne dolegliwości towarzyszą nam już od wczesnych lat.
Być może choćby nie zauważyliśmy, kiedy zachwiana została równowaga między pracą, aktywnością a odpoczynkiem, relaksem, okresami regeneracji.
Czasami wydaje nam się, że jesteśmy niezniszczalni, że w naszym organizmie wszystko naprawi się samo, automatycznie. Żeby nadążyć za innymi, musimy żyć coraz szybciej. Stale gdzieś pędzimy.
Czy jednak nie pędzimy zbyt szybko? A gdyby tak zatrzymać się na chwilę i zadbać o siebie bardziej?