Rozwój technice w sektorze finansowym sprawił, iż pojawiły się nowe instytucje, takie jak fintechy i bigtechy. Poprzez mnóstwo lat marki te wspomagały klasyczną bankowość, skupiając się na pojedynczych segmentach rynku, niejednokrotnie na obszarach nieeksplorowanych poprzez banki. Ostatnio jednak dużo fintechów i bigtechów zaczęło konkurować na najróżniejszych płaszczyznach z bankami. Książka w sposób kompleksowy porusza rolę i wpływ tych instytucji na tradycyjne pośrednictwo bankowe, zmieniające się modele funkcjonowania banków, jak ponadto na szeroko pojętą stabilność finansową. Czytelnik odszuka w niej odpowiedzi na następujące pytania:
1. Czy dezintermediacja w finansach zmniejsza rolę banków jako pośredników finansowych?
2. Czy instytucje rodzaju fintech i bigtech zagrażają konwencjonalnym bankom?
3. Jak banki powinny reagować na zachodzące zmiany?
4. Jakie czynniki ryzyka towarzyszą dezintermediacji w finansach, a także jak wpływają na szeroko pojętą stabilność finansową?
Wyniki badań przeprowadzonych przez autorkę, są dość oryginalne jednocześnie w skalo mikro, mezzi, jak i makro; mają walor nie tylko akademicki,również funkcjonalny. Ze względu na dogłębną analizę zmian zachodzących w szeroko pojętym sektorze finansowym książka dostarcza cennych informacji wielu grupom interesariuszy, od decydentów i zarządzających bankami po instytucje nadzoru finansowego.