Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, iż depresja dotyka ok. 2 80 milion ó w os ó b na świecie; w Polsce choruje ok.1,2 mln. Jak ją rozpoznać u siebie i bliskich? Jak sobie z nią radzić? Jak uniemożliwiać nawrotom i zadbać o profilaktykę? Na te pytania odpowiadają specjaliści zdrowia psychicznego i osoby z doświadczeniem depresji. Teksty pochodzą z magazynu SENS z lat 2022-2023.
1. W swym czasie. Jak zobaczyć pierwsze objawy depresji? Odpowiada psycholożka kliniczna Karolina Gątarek
2. Mama jest trochę smutna, kochanie. Zdaniem psycholożki i psychoterapeutki Joanny Frejus warto stwarzać silną sie ć wsparcia społecznego, bo cudowna ciąża nie wyklucza wystąpienia epizodu depresyjnego.
3. Zamiast radzić – słuchajmy. Psycholożka Małgorzata Sukhareva nakłania, aby zwracać uwagę na każdą nagłą i pogłębiającą się zmianę w zachowaniach młodych ludzi
4. Ale po co? Nastolatek, który na każdą propozycję odpowiada, iż to bez sensu, tak naprawdę woła o pomoc w uwolnieniu się od poczucia bezradności – wyjaśnia suicydoloż ka Lucyna Kici ńska.
5. Smutek na emeryturze. Starość, choroba somatyczna czy depresja? Różnice w objawach wskazuje psycholożka Magdalena Liberacka-Dwojak.
6. Żałoba. Po czym poznać, że smutek niesie ryzyko choroby – podpowiada psycholożka Ann a Cyklińska
7. Zajęcia z samopoczucia. Psychiatra z Harvardu dr Adam Stern nakłania do regularnej troski o sw ó j dobrostan, bo sama wiedza ani świadomość zagrożeń nie wystarczą.
8. Zapisz w dzienniczku. Pomysły na to, jak tanio i skutecznie poradzić sobie z jesiennym spadkiem nastroju – podsuwa psycholożka dr Ewa Woydyłło-Osiatyńska
9.