ARDA WIRAZ NAMAG. KSIĘGA O POBOZNYM WIRAZIE, CZYLI POBOŻNEGO WIRAZA WĘDRÓWKI PO NIEBIE I PIEKLE - ciekawy tekst zaratusztriański pochodzący ze starożytnego Iranu – po raz pierwszy po polsku.
O autorze Arda Wiraz namag, czyli zaratusztriańskiej Księgi o pobożnym Wirazie nic nie wiadomo. Czasami uważa się, że mógł to być jeden z bogobojnych komentatorów Awesty, żyjący w epoce Sasanidów (224 – 651 r. N.e.), z zasady jednak przyjmuje się, że tekst powstał dopiero w wieku IX n.e. Wskazuje na to z reguły słownictwo zastosowane wKsiędze...,, a także odniesienia do podboju Iranu poprzez Aleksandra sporego, czyli wydarzenia paralelne do zawojowania kraju poprzez muzułmańskich Arabów, którzy - podobnie jak król macedoński – zniszczyli starożytną religię mazdejską. Wszakże zaznaczyć należy, iż ścisłe datowanie nie jest realne, bowiem najstarsza zachowana kopia utworu datowana jest dopiero na wiek XIV.
Arda Wiraz namag opowiada o tym, jak w świątyni ognia zebrało się wyższe duchowieństwo mazdejskie i oddelegowało pobożnego Wiraza, męża jego siedmiu rodzonych sióstr, w zaświaty. Dostał się tam, przyjąwszy silny narkotyk sporządzony z konopi i bielunia. Wędrówkę rozpoczął od mostu Czinwad, stanowiącego granicę pomiędzy życiem doczesnym, a pośmiertnym, następnie obejrzał niebo i niebiańskie rozkosze, a z nieba jego nadprzyrodzeni przewodnicy – aniołowie Srosz i Adur – powiedli go do piekła. Tu ujrzał straszliwe męki grzeszników. Po siedmiu dobach Wiraz obudził się z narkotycznego snu i opowiedział o swej wędrówce, a jego opowieść pozostała spisana.
Wydanie dostępne w nowej wersji formatu MOBI.