Recenzowane opracowanie dotyczy szczególnie pokaźnego problemu, problemu luki podatkowej. Autorzy podjęli próbę zdefiniowania przyczyn zjawiska luki podatkowej, naszkicowali problemy wynikające z jej pomiaru i sposobów ograniczania jej wymiarów.
Luka podatkowa definiowana jest jako różnica pomiędzy podatkiem rzeczywiście zapłaconym a podatkiem, który powinien być zapłacony, jeśli wszystkie osoby fizyczne i prawne zadeklarowałyby swoje czynności i transakcje we właściwy sposób, w zgodzie z literą prawa i intencją prawodawcy (ducha prawa).
Wysoki poziom luki podatkowej z punktu widzenia finansów publicznych powoduje, że trzy podstawowe funkcje podatków nie są sprawnie wypełniane. Po pierwsze, dotyczy to funkcji fiskalnej, która sprowadza się do tego, że niższe dochody budżetu państwa determinowane są realizacją na mniejszą skalę zadań publicznych, w tym oferowaniem na niższym poziomie dóbr publicznych.
Po drugie, funkcja redystrybucyjna sprowadza się do mniejszego przesuwania dochodów pomiędzy różnorodnymi grupami społecznymi. Po trzecie, niższe dochody podatkowe wpływają na funkcję stymulacyjną podatku. Państwo w mniejszym zakresie oddziałuje na decyzje podmiotów gospodarczych i obywateli w celu skorelowania ich z założeniami polityki gospodarczej i społecznej.
Z recenzji prof. Dr hab. Jolanty Iwin-Garzyńskiej Powyższy opis pochodzi od wydawcy.