Celem monografii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: jakie są uwarunkowania stosowania sztucznej inteligencji równocześnie w rozmaitych sferach gospodarki, jak i życiu powszednim. Książka jest wynikiem głębokich interdyscyplinarnych studiów i przemyśleń autora, który dokonuje analizy prawa, orzecznictwa, a także innowacji regulacyjnych w wiodących technologicznie krajach świata.
Stara się odpowiedzieć na pytanie: jakie są uwarunkowania używania sztucznej inteligencji jednocześnie w przeróżnych sferach gospodarki, jak i życiu powszednim. Rozpatruje szczegółowe implikacje prawne od strony regulacji i konkurencyjności.
Wpierwszym rozdziale autor charakteryzuje ogólne tendencje dotyczące regulacji nienaturalnej inteligencji na świecie, przybliża problemy konkurencji regulacyjnej, porównując regulacje USA i UE. Rozdział drugi jest poświęcony zastosowaniom nienaturalnej inteligencji w najnowszych technologiach takich jak: blockchain, big data, zarządzanie danymi, bigtechy.
Poruszone w nim zostały także zagadnienia AI i cyberbezpieczeństwa. W rozdziale trzecim autor analizuje problematykę wykorzystania nienaturalnej inteligencji w branżach twórczych, także szanse i zagrożenia związane z zastosowaniem AI w relacji z prawami własności.
W rozdziale czwartym czytelnik znajdzie omówienie nowego etapu rozwoju nienaturalnej inteligencji – generatywnej sztucznej inteligencji; autor zwraca też uwagę na zagrożenia związane z nielicencjonowanym użytkowaniem ChatGPT.
Problematyka ta jest rozpatrywana w przekroju: granic ochrony praw własności intelektualnej, potrzeby nowego spojrzenia na metawersum, szans i zagrożeń dla marketingu, nowych wyzwań dla zarządzania oraz zastosowań w sektorze publicznym, telekomunikacyjnym i finansowym.
W ten sposób publikacja włącza się w dyskusję nad rolą generatywnej AI w życiu gospodarczym i społecznym. Ostatni rozdział przekierowuje uwagę czytelnika na kwestie regulacji dotyczących eksploracji tekstów i informacji.
Ze względu na oryginalny interdyscyplinarny charakter monografia może zwrócić uwagę szerokiego grona czytelników, choć typowo jest adresowana do osób zainteresowanych problemami regulacji prawnej sztucznej inteligencji.
Tytuł nienaturalna inteligencja w zarządzaniu. Regulacja a konkurencja Autor Włodzimierz Szpringer Wydawnictwo Poltext EAN 9788381756402 ISBN 9788381756402 Kategoria Biznes,ekonomia,marketing\Zarządzanie liczba stron 336 Rok wydania 2024 Oprawa Miękka ze skrzydełkami Wydanie 1