„Młody człowieku, skąd pan tyle rzeczy wie o kobiecie?" – pytała Młynarskiego Kalina Jędrusik. Nikt nie był tak samo jak on wrażliwy na drgnienia damskiej duszy. Kilkoma słowami potrafił nakreślić całą gamę emocji i doświadczeń: ambiwalencję romantycznych relacji, prozę i ciężar codziennego życia, żal starszej kobiety. Jego twórczość zaludniają wyraziste, sugestywne bohaterki: panna Krysia z turnusu trzeciego, prześliczna wiolonczelistka czy Mariola, w której temacie nie ma jasności.
Wojciech Młynarski napisał 12 godzin z życia kobiety, a z herstorii jego tekstów Joanna Nojszewska przepytuje dwanaście artystek, które z nim współpracowały: Ewę Bem, Danutę Błażejczyk, Stanisławę Celińską, Małgorzatę Kożuchowską, Halinę Kunicką, Joannę Kurowską, Alicję Majewską, Joannę Szczepkowską, Joannę Trzepiecińską, Ewę Wiśniewską, Magdalenę Zawadzką i Katarzynę Żak. W ich wspomnieniach o Młynarskim wyszukamy szeroką paletę uczuć: szacunek, uznanie, współczucie, tęsknotę, czułość, wdzięczność. To zapis rozwijających współprac i atrakcyjnych przyjaźni.
Kobiety, które śpiewały Młynarskiego to wzruszający portret twórcy, który odcisnął ślad na życiu wielu osób, iskrzący się od anegdot portret życia artystycznego w czasach PRL-u,najczęściej hołd dla wspaniałych, wciąż żywych tekstów mistrza, które na stałe zadomowiły się w języku.