Powieściopisarka, nowelistka, redaktorka. Żona Jerzego, partnerka Marii Dąbrowskiej, matka Tuli. Anna Kowalska była osobą niezwykłej energii i temperamentu, efektowną i rozległych horyzontów intelektualistką, przewrotną i władczą indywidualnością.
Do swej twórczości zawsze odnosiła się jednak krytycznie, ale pisać nie przestawała. Praca literacka była jej jedynym zawodowym wyborem i celem. Wyjątkowość twórczego talentu Kowalskiej można odnaleźć bez wątpienia w prowadzonej od 1940 roku niemającej podobnego przykładu w historii literatury polskiej korespondencji z Marią Dąbrowską.
Burzliwy, głęboki, długoletni związek dwóch pisarek porusza, intryguje i olśniewa. Ujawnia się w dokumentach osobistych, dzięki którym widać, iż życie Anny stanowi przykład losu unikatowego i uniwersalnego równocześnie, wykracza poza swój czas i zanurza się w teraźniejszości.
Kowalska. Ta od Dąbrowskiej opowiada m.in. Historię uczucia dwóch pań, z którym nie wiadomo było, co uczynić - od samego jego początku. Demonstruje złożoność relacji z mężem i dramatyzm żywionych uczuć do Marii.
Sylwia Chwedorczuk w niezwykły sposób wyciąga z mroku niesłusznie zapomnianą pisarkę, autorkę przejmującej Szczeliny, autorytet dla Andrzejewskiego, Broniewskiego, Iwaszkiewicza, Parandowskiego, Słonimskiego czy Hartwig.
Sylwia Chwedorczuk - badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej. Pracę doktorską obroniła w Instytucie Badań Literackich PAN. Publikowała w,,Twórczości" i w,,Dialogu".
Uwielbia podróże i rozmowy istotne. Mieszka w Warszawie.