Muzułmanie od dawna żyją w krajach Europy Zachodniej. Przynależność do mniejszości religijnej, a zwykle i etnicznej, stawia przed nimi uzupełniające wyzwanie w nieprzystępnym procesie łączenia wielu elementów w jedną spójną tożsamość.
jednocześnie specyfika islamu powoduje, iż jawi się on jako niezwykle pokaźny element porządkujący i wartościujący, zatem kluczowy dla samookreślenia wiernych. Czy wartości islamu i wartości zachodnie da się pogodzić$286 Czy muzułmanie są gorszymi obywatelami$287 Czy przynależność do ummy - światowej wspólnoty wiernych - powoduje, iż muzułmanie nie są lojalni wobec społeczeństw, w których żyją w Europie$288 Te i dużo innych tematów obecnych w debacie publicznej dotyczącej islamu niejednokrotnie porusza Tariq Ramadan - kontrowersyjny szwajcarski intelektualista muzułmański, którego wypowiedzi autorka analizuje i szeroko komentuje.
Marta Widy-Behiesse - arabistka i islamolog, kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się problematyką islamu w Europie Zachodniej i w kontekście globalizacji.
Opublikowała m.in. W 2005 roku Życie codzienne w muzułmańskim Paryżu oraz w 2012 roku Islam w Europie. Różnorodność różnorodności czy źródło konfliktów$289 (red.).