Twój system nerwowy i organizm potrafią i jedno, i drugie. Z jednej strony mogą być w pełni rozbudzone i osiągać najwyższą efektywność w sferze psychicznej i fizycznej. Z drugiej strony pozostawać w bezruchu i pogrążać się w stanach głębokiego relaksu. Jednak dla zdrowia najlepiej jest, gdy jesteś w stanie płynnie poruszać się pomiędzy stanem aktywnym i pasywnym. Niestety, typowe codzienne życie proponuje więcej okazji do denerwowania się i wzburzenia niż okresów odpoczynku i regeneracji. Coraz większego znaczenia nabiera zatem umiejętność odreagowania, czyli świadomej samoregulacji. Centralną rolę w tym procesie odgrywają autonomiczny układ nerwowy (zwany dodatkowo przywspółczulnym) i nerw błędny (nervus vagus). Dzięki tej książce odkryjesz, jak odnaleźć tę równowagę przy pomocy nerwu błędnego!
Nerw błędny za co odpowiada i dlaczego jest superbohaterem?
Dlaczego nerw błędny jest taki ważny? Otóż nervus vagus to najdłuższy nerw w twoim ciele. Biegnie od mózgu, poprzez kręgosłup aż do narządów wewnętrznych dociera do wszelkich najważniejszych organów. Kontroluje pracę układów oddechowego i pokarmowego, a choćby serca (spowalnia jego pracę). Ma zasadniczy wpływ na twoją odporność, ponieważ uruchamia mechanizmy przeciwzapalne. Uczestniczy w regulacji procesów trawienia rozluźnia zwieracz żołądka, kontroluje poziom kwasu solnego i żółci. Odpowiada za powstawanie odruchu wymiotnego, skurcze przepony, poziom insuliny, a choćby ciśnienie tętnicze. Dzięki acetylocholinie rozpoczyna stan relaksu i zagwarantuje odpoczynek, a także uczucie odprężenia po wysiłku i stresie.
Jak widzisz, ten cichy superbohater odpowiada nie tylko za twoje zdrowie fizyczne. Ma też wpływ na samopoczucie i przeżywane emocje. Jeśli jest właściwie stymulowany, jesteś zdrowy i odprężony. Jednak jeśli praca autonomicznego układu nerwowego jest rozregulowana, zaczynasz chorować. Dowiedz się, jak aktywować nerw błędny, i zyskaj umiejętność świadomej samoregulacji.
Aktywny nerw błędny wpływa na twoją wytrzymałość, układ oddechowy, pracę jelit i samopoczucie
Terapia nerwu błędnego zacznij od podstaw teoria poliwagalna
Nauczy cię tego dr med. Ellen Fischer, specjalistka medycyny fizykalnej i rehabilitacyjnej. W swej książce przedstawia autonomiczny układ nerwowy i trzy jego części: stary układ przywspółczulny, współczulny układ nerwowy i nowy układ przywspółczulny. W przejrzysty sposób opisuje ich funkcje, a także objawy nadmiernego pobudzenia każdego z nich. Dzięki czemu w nieskomplikowany sposób będziesz mógł dokonać diagnozy swojego zdrowia. Dowiesz się na dodatek, jak wygląda stan równowagi pomiędzy układami. Poznasz teorię poliwagalną i odkryjesz, jak szeroki wpływ na dobre funkcjonowanie autonomicznego układu nerwowego ma udana więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem i nawiązywanie kontaktów społecznych.