Podstawowym celem tej książki jest dostarczenie praktycznych i teoretycznych informacji niezbędnych do interpretacji prostych i bardzie złożonych zapisów elektrokardiograficznych wykonywanych u psów i kotów.
Opisano w niej odmiany fizjologicznych rytmów serca i zaburzeń rytmu, które będą przydatne równocześnie dla osób początkujących, jak i dla specjalistów. Omówiono detale anatomiczne i elektrofizjologiczne układu bodźcoprzewodzącego serca, teorię dotyczącą powstawania krzywej elektrokardiograficznej i techniki realizowania badania EKG.
Przedstawiono cechy poprawnego rytmu serca u psów i kotów, wpływ powiększenia poszczególnych jam serca na wygląd krzywej EKG, szczegółową charakterystykę przedsionkowych i komorowych arytmii, opisanych w medycynie weterynaryjnej, ektopowe zaburzenia rytmu, tachyarytmie, bradyarytmie, a także zaburzenia przewodzenia.
Dokonano przeglądu wpływu chorób układowych i leków na zapis EKG oraz opisano wygląd krzywej elektrokardiograficznej u pacjentów z wszczepionym rozrusznikiem. Na końcu książki umieszczono zapisy EKG, podczas analizy których czytelnik będzie miał możliwość sprawdzenia poziomu swej wiedzy.
Pozycja obowiązkowa zarówno dla tych, którzy dopiero uczą się podstaw elektrokardiografii, jak i tych, którzy stoją przed wyzwaniami interpretacji najszczególniej złożonych zaburzeń rytmu.