Wprowadzenie
Autor: prof. Dr hab. Janusz Pluta
„Z prawdziwą satysfakcją przyjąłem fakt podjęcia się przez członków Sekcji Żywienia Pozajelitowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego opracowania zaktualizowanych, zgodnych z obecną wiedzą, Standardów, które powinny obowiązywać przy wytwarzaniu mieszanin do żywienia pozajelitowego. Dzisiaj oddajemy do dłoni Czytelnika II uaktualnione i zwiększone wydanie farmaceutycznych zasad ich sporządzania. Autorami są przedstawiciele i pracownicy wszystkich liczących się jednostek zajmujących się wytwarzaniem tego typu preparatów w Polsce. Zdecydowana większość to praktycy, ale również przedstawiciele środowiska naukowego. Taki skład zespołu autorskiego zapewnia, że w opracowaniu zawarta jest nie tylko współczesna wiedza, lecz i adekwatne doświadczenie funkcjonalne zezwalające traktować niniejsze Standardy, jako pewien wariant przewodnika nowoczesnania.
Autorzy wydawnictwa przyjęli podczas redakcji taki sam układ treści, jaki zaimplementowano w redagowaniu pierwszego wydania. Ułatwia to porównanie obu wydań i umożliwia ocenę postępu w tej dziedzinie. Pierwsze rozdziały podają definicje stosowane w opracowaniu, podstawy prawne sporządzania mieszanin, a także kryteria, którym powinny odpowiadać pomieszczenia do ich wytwarzania. W rozdziałach poświęconych zagadnieniom merytorycznym omówiono przygotowanie pracownika do pracy, rozmaite metody sporządzania mieszanin, aparaturę niezbędną z punktu widzenia technicznego oraz konieczne środki ostrożności, które powinny obowiązywać w trakcie wytwarzania, przechowywania i użytkowania mieszanin. Całość kończą rozdziały poświęcone kontroli cyklu produkcji, zasadom utylizacji i zagadnieniom związanym ze szkoleniem personelu i roli farmaceuty
w zespole żywieniowym.
W moim odczuciu uważam, iż należy pogratulować Autorom kompletności omawianego zagadnienia. Mam nadzieję, iż pozycja wydawnicza, jaką jest II wydanie „Farmaceutycznych standardów sporządzania mieszanin do żywienia pozajelitowego" będzie {pomocn|przydatn)a zarówno dla osób bezpośrednio sporządzających te preparaty, jak również dla organizujących i planujących wyposażenie nowych bądź doposażenie istniejących pracowni zajmujących się ich produkcją."