Pierwsze spotkanie lekarza z chorym psychicznie pacjentem może nastąpić podczas niedługiego badania przesiewowego, ambulatoryjnego badania diagnostycznego, pobytu na oddziale ratunkowym lub konsultacji w sprawie farmakoterapii czy psychoterapii.
Ten rzetelny podręcznik wszechstronnie, z odwołaniem do przeróżnych kontekstów, opisuje produktywnego prowadzenia wywiadu z dorosłym pacjentem w celu postawienia diagnozy. Korzystając ze swoich doświadczeń w pracy z ponad 15 tysiącami pacjentów psychiatrycznych, James Morrison krok po kroku wyjaśnia, jak zbierać dane na temat objawów pacjenta, jego życia osobistego i chorób w rodzinie, jak oceniać jego stan psychiczny, czynniki ryzyka oraz inne istotne kwestie.
Uczy, jak produkować zaufanie i relację terapeutyczną,, a także demonstruje najkorzystniejsze metody formułowania pytań diagnostycznych. Książka napisana przystępnym, gawędziarskim stylem posiada niemało przydatnych przykładów i opisów przypadków.
Autor podaje najważniejsze zasady diagnozy różnicowej i tworzenia planu leczenia. Pisze o tym, jak informować o wynikach wywiadu pacjenta i jego rodzinę, a także jak ująć te wyniki w formie raportu. Aneksy obejmują szczegółowy, częściowo ustrukturalizowany wywiad, narzędzia pozwalające na dokonanie jego oceny, transkrypcję przykładowego wywiadu, raport pisemny, a także opracowanie przypadku.
Lektura obowiązkowa dla każdego specjalisty bez względu na długość stażu pracy. Nie znam żadnej innej publikacji, która mogłaby się równać z tym dziełem. Dr Robert L. Leahy, American Institute for Cognitive Therapy; Department of Psychiatry, Weill Cornell Medical College Dzięki licznym refleksjom zawartym w tej książce moi obecni i przyszli pacjenci będą otoczeni udoskonaloną, troskliwszą opieką.
dr Alana Iglewicz, Department of Psychiatry, University of California, San Diego TOM posiada Pierwsze słowa i zapoznawanie się Najważniejszy problem pacjenta i jego swobodne wypowiedzi Budowanie dobrej relacji z pacjentem Wstępna faza wywiadu Historia obecnej choroby Zbieranie danych na temat obecnej choroby Pytanie o uczucia Życie osobiste i społeczne Tematy wrażliwe Kontrolowanie dalszej części wywiadu Badanie stanu psychicznego pacjenta Oznaki i objawy w obszarach pracy klinicznej Zakończenie rozmowy Wywiad z osobami z otoczenia pacjenta Napotykanie oporu Nietypowe i niełatwe zachowania pacjenta i inne kwestie Diagnoza i zalecenia Rozmowa z pacjentem na temat wniosków z wywiadu Informowanie innych stron o wnioskach z wywiadu Problemy z wywiadem Dr James Morrison pracuje na uniwersytecie w Portland.
Zdobył ogromne doświadczenie w pracy w sektorze publicznym i prywatnym. Jego książki - takie jak Diagnoza psychiatryczna i DSM-5(R) bez tajemnic - mają charakter poręczny i cieszą się ogromnym podziwm.
Dzięki nim zawiłości oceny klinicznej i diagnozowania stały się jasne dla wielu psychiatrów i studentów medycyny.