Autorka dokonuje socjologicznej analizy kontraktu zatrudnienia jakim stała się umowa o pracę w modelu państwa określanego jako welfare state. Prezentuje proces instytucjonalizacji umowy o pracę jako instytucji ekonomicznej, prawnej i społecznej w ujęciu historycznym i porównawczym.
Omawia współczesne dylematy związane z rozwojem elastycznego rynku pracy i nietypowych form zatrudnienia i uwarunkowania zmian modeli pracy/zatrudnienia w przyszłości. W drugiej części pracy demonstruje wyniki badań i analizy dotyczące stosunku młodych ludzi do nietypowych form zatrudnienia i społeczne skutki uelastyczniania rynku pracy.
Na zakończenie powtórzmy pytanie: na czym polega instytucjonalne ryzyko sprężystości$434 W mojej opinii polega ono na zatarciu różnicy między pracą a bezrobociem w obszernej skali, w wielu sektorach gospodarki, ze wszystkimi niekorzystnymi, rozpoznanymi już skutkami społecznymi i psychologicznymi.
Wydaje się, iż jesteśmy podczas tego procesu. () Jak większość pokaźnych zmian społecznych, proces zacierania różnicy między pracą a bezrobociem jest niełatwy do uchwycenia, przebiega stosunkowo wolno, wywołuje ograniczone, punktowe konflikty i uruchamia społeczne mechanizmy adaptacyjne.
Moim zadaniem było przedstawienie zagrożeń związanych z instytucjonalnymi zmianami na rynku pracy i opisanie ich w kategoriach ryzyka. Jestem przekonana, iż istnieją racjonalne metody kontroli i zarządzania tym ryzykiem.
Ryzyko jest rozciągliwe.