Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich. Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki.
Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie perfekcyjnie przyjęte poprzez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Lecz Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się krótko po przyjeździe, widzi w niej przeważnie kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć.
Anna cały czas jednak uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się nawet do samego cara. Tymczasem w stołecznych domach i szpitalach szerzą się choroby powodowane poprzez wszechobecny brud i nieprzestrzeganie zasad higieny.
Zalecenia Josepha Listera, inicjatora antyseptyki, nawet jeśli znane, są ignorowane i wykpiwane przez większość lekarzy i personel medyczny. Po przytułkach i kamienicach jak dziki ogień rozprzestrzenia się gruźlica, a na salach operacyjnych wielu pacjentów umiera, mimo udanych zabiegów.
Żniwo zbiera też gorączka połogowa – przypadłość, na którą doktor Anna zwracała szczególną uwagę. W tkankę powieści Grabowska wplata historie postaci, które miały rewolucyjny wpływ na dzieje medycyny: Elizabeth Blackwell, Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina.
Ałbena Grabowska – Polka o bułgarskich korzeniach, neurolożka z drugim poziomym specjalizacji i doktoratem. Kiedyś oddana wyłącznie pacjentom (bardzo chorującym na padaczkę), od dziewięciu lat autorka powieści dla dorosłych i dzieci.
Z upodobaniem sięga po rozmaite gatunki literackie. Napisała już książkę non-fiction (Tam, gdzie urodził się Orfeusz), sagę (Stulecie Winnych – na podstawie której powstał modny serial emitowany na antenie TVP), kryminał (Ostatnia chowa klucz), książki przygodowe dla dzieci (proces Julek i Maja), bajkę terapeutyczną (O małpce, która spadła z drzewa), powieści psychologiczne (Coraz mniej olśnień, Lady M., Lot nisko nad ziemią), cykl powieściowy obejmujący romans, powieść awanturniczą oraz thriller szpiegowski (Alicja w krainie czasów), dystopię dla młodzieży (Nowy świat), powieści obyczajowe (Kości proroka, Marginesy 2018) i Matki i córki (Marginesy 2019), a także procesu powieści z elementami historii medycyny (Uczniowie Hippokratesa: Doktor Bogumił, Marginesy 2020).
Mieszka z trójką dzieci, a także trzema kotami w Brwinowie.