Ile człowiek jest w stanie zrobić dla miłości? Jak mnóstwo może dla niej poświęcić? Chile, połowa XIX wieku. Przed drzwiami domu bogatej rodziny zostaje znaleziona maleńka Eliza, niemowlę zawinięte w męską kamizelkę i włożone do skrzynki po marsylskim mydle.
Zaskoczone tym rodzeństwo przygarnia dziecko i generuje dla niego dostatni dom. Jednak życie Elizy nie będzie spokojne. Wypełnią je niebezpieczeństwa, dramatyczne przeżycia i odmiana losu. Kiedy dziewczyna zakocha się pierwszą –pełnej determinacji – miłością w niewłaściwym mężczyźnie, a ten ucieknie z kraju, postanowi wyruszyć za nim do Ameryki, która przeżywa gorączkę złota i najazd tych, którzy chcą się dorobić fortuny.
Eliza pozna ludzi prawych i zdeprawowanych, pomocnych i tych, którzy będą chcieli ją wykorzystać. Podczas poszukiwań trafi do pierwszych kalifornijskich miast, o ile tak można nazwać skromne budy, burdele i więzienie.
Zetknie się z bezprawiem, biedą i rozczarowaniem, a także z pełnymi ślepej nadziei poszukiwaczami. Isabel Allende po raz kolejny udowodniła swoje mistrzostwo. Brawurowo skonsolidujeła romans, powieść historyczno-obyczajową ze sporą dawką awanturniczych przygód.
Córka fortuny to genialna opowieść o mądrości kobiet i o dziewczynie, która postanowiła uciec ze złotej klatki, by odnaleźć przeznaczenie. Isabel Allende (ur. 1942) – chilijska pisarka i dziennikarka.
Jej rodzina została zmuszona do ucieczki do Wenezueli po zamachu stanu z 1973 roku, w trakcie którego obalono ówczesnego prezydenta, kuzyna jej ojca, Salvadora Allendego, a do władzy doszedł Augusto Pinochet.
Doświadczenia te wykorzystała, pisząc swoją debiutancką powieść Dom duchów, która stała się międzynarodowym bestsellerem i została sfilmowana w gwiazdorskiej obsadzie. Opublikowała ponad 20 powieści, m.in.: Z miłości i cienia (1992), Córkę fortuny (1998), Opowieści Ewy Luny (2000), Portret w sepii (2008), Ines, pani mej duszy (2008), Japońskiego kochanka (2016), W samym środku zimy (2018), które zostały przetłumaczone na 35 języków i sprzedane na całym świecie w prawie 70 milionach egzemplarzy.
Od 1987 roku mieszka w Stanach Zjednoczonych.