W tomie IV Systemu prawa pracy przedstawione zostały zagadnienia dotyczące pozaumownych stosunków pracy. W kolejnych częściach szczegółowo omówiono stosunki pracy nawiązywane na podstawie powołania, wyboru i mianowania.
Są to akty prawne wytwarzające nie tylko zatrudnienie pracownicze,dodatkowo stosunki organizacyjne wykraczające poza obszar prawa pracy. Wymagało to uwzględnienia w prowadzonych rozważaniach ponadto punktu widzenia innych dziedzin prawa, a zwłaszcza prawa administracyjnego.
Struktura opracowania jest wyrózniona tym, że poszczególne pozaumowne stosunki zatrudnienia pracowniczego posiadają rozmaity rodowód i w przeróżnym stopniu odbiegają od tego, co jest charakterystyczne dla umowy o pracę.
Odrębnie zatem dla każdej z podstaw tych stosunków pracy zostały zaprezentowane takie kwestie, jak: $146 ich geneza i historia, $147 zakres wykorzystania, $148 sposób nawiązania, $149 zmiana i rozwiązanie, $150 odrębności dotyczące uprawnień, $151 odrębności dotyczące obowiązków i odpowiedzialności, $152 charakter prawny.
Omówiono dodatkowo źródła regulacji prawnej, odrębności dotyczące procedury rozstrzygania sporów z pozaumownych stosunków pracy, a także odrębności, jakie w odniesieniu do tych stosunków występują w zakresie zbiorowego prawa pracy.
Autorami poszczególnych rozdziałów są osoby z przeróżnych ośrodków naukowych z całego kraju, które w swym dotychczasowym dorobku wyjątkowo dużo miejsca poświęciły kwestiom pozaumownych stosunków pracy, co zagwarantuje, że przedstawione w opracowaniu rozważania charakteryzuje odpowiedni poziom wnikliwości i profesjonalizmu.
Książka przeznaczona jest z zasady dla przedstawicieli nauki prawa pracy. Może się okazać bardzo przydatna w dyskusji o przyszłości prawa pracy, która pozostaje w związku z działalnością Komisji przygotowującej nowy kodeks pracy.
Powinna jednak być przydatna także dla praktyków, a zwłaszcza sędziów, adwokatów, radców prawnych i pracowników działów HR. Należy żywić nadzieję, że będzie także używana w dydaktyce prawniczej.