Nadużywanie tymczasowego aresztowania jest stałym problemem polskiego procesu karnego, który w praktyce oznacza,wystarczy kilka wersów uzasadnienia, aby pozbawić człowieka wolności. Opracowanie jest zbiorem wniosków i rekomendacji wynikających z badania na temat używania w Polsce w ostatnich latach tymczasowego aresztowania, które Fundacja Court Watch Polska przeprowadziła w 2019 r. Objęło ono próbę 310 przypadków użycia tymczasowego aresztowania. Przebadano równocześnie sprawy, które ostatecznie były rozpoznawane w I instancji przez sądy rejonowe, jak i okręgowe, z lat 2016–2018. Do tej pory tak duża ogólnopolska próba nie była opisana.
Publikacja jest skutkiem współpracy przedstawicieli zawodów prawniczych, środowiska akademickiego oraz organizacji pozarządowej specjalizującej się w badaniach rozmiaru sprawiedliwości. Wnioski z ogólnopolskich badań stanowią nieprzeciętny załącznik do argumentacji uzasadniającej pismo procesowe lub wniosków składanych na posiedzeniach w przedmiocie wykorzystywania izolacyjnego środka zapobiegawczego.
Książka jest przeznaczona typowo dla adwokatów i radców prawnych występujących w roli obrońców osób, wobec których wykorzystywane jest tymczasowe aresztowanie. Dzięki publikacji poznają typy i skalę nadużyć dostrzeżonych poprzez badaczy. Opracowanie będzie cenną lekturą dla sędziów i prokuratorów, którzy na co dzień mają największy wpływ na praktykę używania tymczasowego aresztowania.