W publikacji omówiono najszczególniej kontrowersyjne na gruncie prawa cywilnego, rolnego i administracyjnego zagadnienia związane z instytucją prawną służebności przesyłu, a także ukształtowaną poprzez orzecznictwo sądowe „służebnością gruntową odpowiadającą treści służebności przesyłu". W książce zajęto się m.in. Motywem roszczeń właściciela, odszkodowań czy częściowego wywłaszczenia.
Walorem opracowania jest krytyczne podejście do służebności ukształtowanej poprzez orzecznictwo Sądu Najwyższego, odnoszącej się do sytuacji sprzętów przesyłowych przed uchwaleniem przepisów dotyczących służebności przesyłu. Ważność poruszanych zagadnień potwierdza na dodatek liczba spraw dotyczących służebności przesyłu, które toczą się obecnie przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Autorami poszczególnych rozdziałów są przedstawiciele nauki specjalizujący się w prawie rzeczowym.
Publikacja asygnowana jest dla prawników praktyków: sędziów, notariuszy, adwokatów, radców prawnych, komorników, a także przedsiębiorców w branżach przesyłowych oraz przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i administracji państwowej.