Polskie Prawo budowlane zostało uchwalone już ponad 28 lat temu. Od tego czasu ustawa została wielokrotnie nowelizowana i stała się przedmiotem licznych analiz i dyskusji z udziałem prawników, inżynierów i przedstawicieli biznesu reprezentujących perspektywę teoretyczną i funkcjonalną. Równocześnie, użytkowanie przepisów Prawa budowlanego ujawniło liczne wątpliwości interpretacyjne, które głównie były rozwiązywane i wyjaśniane przez sądy administracyjne, które stworzyły bogaty dorobek orzeczniczy.
W ramach długo dyskutowanej reformy prawa procesu inwestycyjno-budowlanego przez dużo lat ścierały się dwie koncepcje. Pierwsza zakładała zmianę o charakterze przełomowym, której istotą miało być uchwalenie zupełnie nowej ustawy. Druga koncepcja była oparta na podejściu ewolucyjnym, zgodnie z którym miło dochodzić do etapowego rozwiązywania zidentyfikowanych problemów. Ostatecznie ustawodawca wybrał te drugie podejście.
Oddajemy w ręce Czytelników komentarz uwzględniający najnowsze zmiany wynikające ustawy z dnia 7 lipca 2022 r. O zmianie ustawy - Prawo budowlane, a także niektórych innych ustaw, które częściowo weszły w życie 1 sierpnia 2022 r., a częściowo wejdą w życie 1 stycznia 2023 r. I 27 stycznia 2023 r., w tym wprowadzenie m. In.:
elektronicznego dziennika budowy,
cyfrowej książki obiektu budowlanego,
elektronicznego rejestru osób mających uprawnienia budowlane,
portalu e-Budownictwo.
Autorzy – specjaliści w zakresie cyklu inwestycyjno-budowlanego – wykorzystali swoje wieloletnie doświadczenie związane z wykonywaniem zawodu radcy prawnego lub adwokata i obsługą klientów z sektora nieruchomości: budownictwa mieszkaniowego, usługowego i infrastrukturalnego.
Adresaci:
Publikacja zainteresuje prawników praktyków: adwokatów, radców prawnych, notariuszy, sędziów i pracowników organów administracji publicznej, w tym zwłaszcza organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego. Komentarz będzie {pomocn|przydatn)y w pracy architektów, inżynierów budownictwa, rzeczoznawców i zarządców nieruchomości.