Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 593/2008 (Rzym I) należy do najważniejszych przykładów realizacji zasady swobody wyboru prawa w europejskim prawie kolizyjnym. Zawarcie w umowie klauzuli wyboru prawa usuwa niepewność co do prawa właściwego i tym samym pozwala na standaryzację procedur prawnych.
Głównym celem książki jest przedstawienie granic swobody wyboru prawa dla zobowiązań umownych na gruncie rozporządzenia Rzym I, a także zestawienie i ocena ograniczających ją mechanizmów. Opracowanie w sposób przystępny wyjaśnia korzyści użytkowania wyboru prawa dla zobowiązań umownych i przestrzega przed zwykle popełnianymi błędami w zakresie formułowania klauzuli electio iuris. W publikacji przedstawiono nie tylko wielki zbiór sytuacji faktycznych będących przedmiotem rozstrzygnięć organów orzeczniczych, ale także przeanalizowano rozwiązania preferowane poprzez samych uczestników obrotu, w tym klauzule wyboru prawa.
Autorka, posiadając doświadczenie orzecznicze, oferuje teoretyczne uzasadnienia postulowanych rozwiązań, a także przywołuje liczne przykłady funkcjonalne dla zilustrowania swoich tez.
Monografia uwzględnia najnowsze orzecznictwo TSUE w odniesieniu do swobody wyboru prawa w umowach konsumenckich i indywidualnych umowach o pracę.
Książka jest dedykowana dla przedstawicieli zawodów prawniczych – adwokatów, radców prawnych i sędziów, jak też dla obsługi prawnej przedsiębiorców zajmujących się handlem transgranicznym. Zainteresuje w dodatku pracowników naukowych specjalizujących się w prawie prywatnym międzynarodowym i prawie unijnym.