W opracowaniu, w ujęciu interdyscyplinarnym, poruszono najważniejsze zagadnienia związane z:
filozofią umierania i śmierci,
opieką hospicyjno-paliatywną - z uwzględnieniem zagadnień sedacji paliatywnej, energicznej terapii i wolontariatu hospicyjnego,
eutanazją, samobójstwem, a także sekcją zwłok,
testamentem życia i realnymi narracjami na temat śmierci.
wielki wachlarz ujęć tytułowego zagadnienia, ich dopełnianie się i dobieranie daje Czytelnikowi szansę na pogłębienie wiedzy na temat najistotniej uniwersalnej, a równocześnie enigmatycznej kwestii śmierci.
Adresaci:
Książka jest przeznaczona głównie dla personelu medycznego specjalizującego się w medycynie paliatywnej, prawników zajmujących się problemami umierania i śmierci, osób niebanalnych się tanatologią, w tym filozofów i socjologów, oraz bioetyką.
"Refleksja nad umieraniem i śmiercią jest na tyle trudna, że na co dzień jej unikamy. [...] Jest to tematyka, od której albo się odcinamy i uciekamy w metafory i eufemizmy, albo ją tabuizujemy lub podejmujemy z emocjonalnym niepokojem. Tym pokaźniejszą jest zasługą autorów i redaktorów tej publikacji, iż problematyce umierania i śmierci poświęcili refleksję badawczą, refleksję nie tylko konfrontującą czytelnika z egzystencjalnym dramatem śmierci, lecz także odwołującą się do wielu perspektyw i wielu języków".