W publikacja przedstawiono, w jaki sposób i z jakim efektem Naczelny Sąd Administracyjny gwarantuje produktywność prawa unijnego, realizując obowiązek wykładni zgodnej przy rozstrzyganiu spraw w zakresie krajowego podatku od towarów i usług, i w jakim stopniu wykorzystuje do tego celu wypracowane poprzez Trybunał Sprawiedliwości zasady orzecznicze podatku od wartości dodanej.
Autor, omawiając bieżące orzecznictwo TSUE i NSA, wskazuje na zasady dotyczące sporządzania uzasadnień wyroków. Prezentuje dodatkowo wskazówki na temat zasad sporządzania pytań prejudycjalnych i pokazuje ich wpływ na kształtowanie linii orzeczniczej NSA w przedmiocie podatku od towarów i usług.
Ico_Gray_17.gif [486 B] W opracowaniu omówiono m.in.
w jaki sposób wykładnia prounijna przyczynia się do zapewnienia produktywności prawa unijnego w VAT,
jaką rolę w realizacji zasad orzeczniczych w zakresie VAT pełni NSA,
granice wykładni prounijnej w zakresie VAT,
orzeczniczy model wykładni prounijnej, użytkowanej przez NSA w odniesieniu do przepisów regulujących VAT
w jaki sposób na treść wykładni prounijnej wpływa procedura pytań prejudycjalnych
Ico_Gray_6.gif [752 B] Publikacja jest dedykowana dla prawników praktyków adwokatów, radców prawnych i sędziów. Zainteresuje ponadto doradców podatkowych i przedstawicieli nauki.
Tytuł Wykładnia prounijna Naczelnego Sądu Administr. Autor Roman Wiatrowski Wydawnictwo Wolters Kluwer EAN 9788382462623 ISBN 9788382462623 Kategoria Literatura, Prawo ilość stron 608 Rok wydania 2021 Oprawa twarda