Akademickie prawo zatrudnienia odnosi się do relacji normatywnych zachodzących pomiędzy zatrudnionymi a podmiotami zatrudniającymi w uczelniach wyższych. W istotnie szeroki sposób reguluje ono status nauczycieli akademickich.
Komentarz gromadzi wnikliwą analizę najważniejszych zagadnień związanych ze stosowaniem Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Przedmiotem wywodów są w nim m.in.: nawiązanie stosunku pracy, uprawnienia i obowiązki wynikające ze stosunku pracy, przekształcenie stosunku pracy, rozwiązanie i wygaśnięcie stosunku pracy, procedury uzyskania stopni naukowych i tytułu naukowego, zatrudnienie administracyjnoprawne w uczelniach wyższych, zatrudnienie cywilnoprawne w uczelniach wyższych, zatrudnienie doktorantów w szkołach doktorskich, przepisy przejściowe.
Komentując poszczególne regulacje, autorzy przedstawiają jeszcze bogaty dorobek judykatury i nauki prawa pracy w tym zakresie. Publikacja jest przeznaczona dla nauczycieli akademickich, władz uczelni, pracowników działów kadr i przedstawicieli związków zawodowych.
Zainteresuje w dodatku przedstawicieli doktryny prawa pracy, radców prawnych, adwokatów oraz sędziów orzekających w sprawach pracowniczych. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.