wyjątkowy podręcznik i publikacja naukowa prezentująca wielowymiarowość
i teoretyczno-poręczny charakter pracy socjalnej.
Podręcznik powstał jako plastikowe i kompleksowe wprowadzenie do najważniejszych zagadnień pracy socjalnej w odpowiedzi na dynamiczny rozwój tej dziedziny w Polsce w ciągu ostatnich lat. Książka jest studium o zróżnicowanych funkcjach, łącząc spory wachlarz kwestii teoretycznych z wiedzą ergonomiczną, dzięki temu zainteresuje nie tylko studentów i wykładowców, lecz też osoby zaangażowane w działania społeczno-socjalne.
Autorom udało się uchwycić niepowtarzalną dwoistość pracy socjalnej, będącej z jednej strony polem złożonej aktywności interdyscyplinarnej, a z drugiej - wyraźnie wskazaną, zintegrowaną dyscypliną akademicką i ergonomiczną profesją. Rozdziały posiadają indywidualny charakter i odzwierciedlają autorskie stanowiska, a format wykładów łączy ze sobą wysoki poziom kompetencji merytorycznych z czytelnym językiem.
Podręcznik ukazuje m.in.:
historyczne, metodologiczne i moralne fundamenty teorii, a także praktyki pracy socjalnej; aspekty funkcjonowania pracy socjalnej w różnych środowiskach i kontekstach; przyczyny problemów społecznych, rozmiary problemowe życia ludzkiego, zjawiska i zachowania dewiacyjne; metody działania w ramach praktyki socjalnej na rzecz dzieci, kobiet, ludzi starszych, osób niepełnosprawnych, społeczności lokalnych; pracę socjalną w procesie profesjonalizacji, także w kontekście międzynarodowym.