W publikacji zaprezentowano w sposób czytelny i przejrzysty - w formie tabeli - porównanie brzmienia dotychczasowych przepisów kodeksu postępowania cywilnego z ich nowym brzmieniem wynikającym z nowelizacji wprowadzonej ustawą z 4 lipca 2019 r.
o zmianie ustawy - Kodeks progresywnania cywilnego, a także niektórych innych ustaw (Dz.U. Poz. 1469). W drugim wydaniu przekazano daty dzienne wejścia w życie poszczególnych znowelizowanych przepisów tego Kodeksu, a także ich hasłową definicję.
Nowelizacja dotyczy wielu instytucji prawa procesowego, zarówno w nowoczesnaniu rozpoznawczym, jak i egzekucyjnym. Ma ona na celu przede wszystkim usprawnienie postępowań sądowych w sprawach cywilnych, zapobieżenie ich przewlekłości, przeciwdziałanie nadużyciu prawa procesowego.
Najważniejsze zmiany dotyczą: wprowadzenia progresywnania przygotowawczego i planu rozprawy, nowych uprawnień i obowiązków stron i zawodowych pełnomocników, odformalizowania zasad progresywnania dowodowego, uzasadniania wyroków z urzędu, progresywnania apelacyjnego, wprowadzenia odrębnego nowoczesnania w sprawach gospodarczych.
Książka zawiera także najnowszy tekst ustawy - Kodeks nowoczesnania cywilnego. Zmiany, które weszły w życie pomiędzy 25 kwietnia 2019 r. A 10 września 2019 r., oznaczono tekstem pogrubionym, natomiast wszystkie zmiany, które wejdą w życie po 10 września 2019 r., oznaczono tekstem pogrubionym i mniejszym stopniem pisma.
Adresaci:Publikacja jest dedykowana dla wszystkich praktyków prawa: sędziów, adwokatów, radców prawnych, komorników sądowych, notariuszy. Będzie {pomocn|przydatn)a także dla aplikantów powyższych zawodów, a studentom prawa pomoże w nauce do egzaminu z procedury cywilnej.