Badacze poprzez długi czas próbowali wykazać,znane „Opowieści z Narnii" C.S. Lewisa są spójne pod względem symbolicznym. Wskazywali na takie potencjalnie łączące je motywy, jak: siedem sakramentów, siedem grzechów głównych czy siedem części Królowej wieszczek Spensera.
Jednak poprzez ponad pół wieku symbolika Narnii pozostała tajemnicą. Sekret wyjawił wreszcie Michael Ward. W pracy „Planeta Narnia" przekonuje on, że kluczem do siedmioksięgu jest średniowieczna kosmologia, która fascynowała Lewisa poprzez całe życie.
Zbadawszy całościowo twórczość Lewisa (w tym nieopublikowane szkice „Opowieści z Narnii"), Ward odkrył, iż poszczególne części procesu zostały skonstruowane w taki sposób, żeby wyrażać atrybuty siedmiu planet zgodnie z tym, jak je ujmowano w średniowiecznym modelu niebios: Jowisza, Marsa, Sola (Słońca), Luny (Księżyca), Merkurego, Wenus i Saturna.
Lewis skomponował swoje dzieło tak, by w każdej książce fabuła, detale świata przedstawionego i obraz chrystologicznej postaci Aslana oddawały charakter danej planety. Ów motyw kosmologiczny jest tym, co Lewis określał „elementem kappa w bajce", czyli esencją atmosfery opowieści, obecną w każdym jej momencie, ale nigdy niewyrażoną wprost.
„Planeta Narnia" to rewolucyjne studium, dzięki któremu dokona się znacząca zmiana paradygmatu interpretacyjnego nie tylko „Opowieści z Narnii", lecz też całej literackiej i teologicznej twórczości Lewisa.
'Michael Ward odkrył, że narnijskie przygody, barwnie przekazujące prawdę Ewangelii, skrywają jeszcze jedną tajemnicę. Lewis, miłośnik średniowiecznego obrazu świata, przyporządkował każdą z siedmiu przygód osobnej planecie i nadał każdej części jej oryginalny charakter.' dr Błażej Matusiak OP, muzykolog, duszpasterz Polaków w Pradze '„Planeta Narnia" jest przykładem niezwykle rzadkiego gatunku: to zapis literackiego śledztwa, które, mimo niesamowitej zuchwałości głównej tezy, w całości przekonuje i przy tym fascynuje.' Nicholas Thomas Wright, anglikański biskup Durham i autor książki "Surprised by Hope" 'Nie mogę powstrzymać mojego zachwytu.
Żadna inna książka o Lewisie nigdy nie wykazała tak wszechstronnej wiedzy na temat jego dzieł i tak głębokiego ich zrozumienia.' Walter Hooper, wykonawca testamentu i redaktor prac C.S. Lewisa 'Czytając twierdzenie Michaela Warda, że odkrył „sekretny klucz do imaginarium" ksiąg Narnii, rozsądny czytelnik unosi zamek sceptycyzmu.
Mój własny zamek został stopniowo,w całości zburzony, kiedy czytałem tę przemyślaną, naukową i piękną książkę. Jeśli Ward się myli, to jego pomyłka jest przekonująca: oświeca i zachwyca. Ale nie sądzę, by się mylił.
Ujawniając rolę planet w cyklu Narnii, Ward demonstruje nam w dodatku w nieprzeciętnej dotąd skali to, jak Lewis w swej twórczości czerpał ze średniowiecznych i z renesansowych pisarzy, których tak kochał.' Alan Jacobs, autor książki "The Narnian.
The Life and Imagination of C.S. Lewis" 'Michael Ward pokazuje wciągającą, rzetelną analizę bestsellerowej i uwielbi...