Dzieje sztuki polskiej to prekursorska prezentacja dorobku artystów polskich i w Polsce działają- cych na przestrzeni wieków - od przeciętniewiecza aż po pierwszą dekadę XXI stulecia. Barbara Kokoska, dr historii sztuki związana z Krakowem i Wrocławiem, znana z niebanalnych publikacji poświęconych polskiemu malarstwu, obok dzieł i twórców najwybitniejszych umieszcza posta- cie i zjawiska mniej oczywiste czy nieco zapomniane, nad wyraz jednak istotne dla nakreślenia pełnej panoramy rodzimej twórczości artystycznej.
Książka daje możliwość prześledzenia tego, co w naszej sztuce najważniejsze, co stanowi o jej odrębności i jednostkowości, uwzględnia- jąc przy tym wpływ i sposób zaistnienia w niej trendów światowych.
Analizując dokonania w dziedzinie malarstwa, architektury, rzeźby, grafiki, rzemiosła artystycznego, autorka osadza je w szerokim kontekście historycznym i obok walorów estetycznych demonstruje także ich wymiar ideologiczny.
przedstawia, w jakiej mierze dzieło sztuki staje się zapisem narodowych dziejów i świadectwem czasu, w jaki sposób kreujeła się jedyna w swym rodzaju skarbnica polskiego dziedzictwa kulturowego. Niniejsze wydawnictwo będzie zapewne atrakcyjną lekturą nie tylko dla osób już wprowadzonych w meandry sztuki polskiej, ale także tych, które po takie opracowanie sięgną po raz pierwszy.
Uzupełnieniem dostępnie, a zara- zem z pasją napisanego tekstu jest bardzo bogata powłoka ilustracyjna, na którą składa się blisko tysiąc kolorowych fotografii i reprodukcji umożli- wiających konfrontację prezentowanych opisów z potężnymi dziełami i obiektami.
Ta wyjątkowa synteza, łącząca dogłębną wiedzę ze znakomi- tą stroną wizualną, zapewni Czytelnikowi prawdziwą ucztę intelektualną i estetyczną. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.