Autorka Syberyjskiego Snu i Gruzji W pół drogi do nieba tym razem zabiera nas w dzikie ostępy dalekiej Tuwy, do zagubionego kawałka świata w centrum Azji, gdzie ludzie, zanurzeni w pierwotną przyrodę nadal żyją z szacunkiem dla natury, zgodnie z jej rytmem, a w powietrzu snuje się dym szamańskiego ogniska.
Jest to opowieść o ludziach, szamanach, tajdze, wielkiej rzece Ene-Say, przeplatająca się z opowieściami o szczególnym dla autorki miejscu, nad naszą rodzimą Czarną Hańczą, zwanym „Adamowymi Łączkami”.
Oba te miejsca na mapie łączy niewidzialny, intymny, niemal seksowny związek. Łącznikiem jest tu natura i niezwykła wrażliwość autorki. Podstawową kategorią akcentującą wytrawnego podróżnika jest ciekawość, w której zawarty jest szacunek dla inności.
Zofia Piłasiewicz idzie dalej. Próbuje nie tylko poznawać, lecz też uczestniczyć, doświadczać i rozumieć - na ile to realne - otaczający ją świat. Podróż do krainy szamanów i na „Adamowe Łączki” staje się nieoczekiwanie podróżą w głąb siebie.