,,O pewności" to ostatni tekst napisany poprzez Ludwiga Wittgensteina (1889-1951), wybitnego austriackiego filozofa analitycznego, który zasłynął dwoma dziełami: wczesnym,,Tractatus logico-philosophicus" (1921) i późnymi,,Dociekaniami filozoficznymi" (wyd.
pośmiertne 1953). Wittgenstein spisywał myśli składające się na niniejszy zbiór od 1949 roku do swych ostatnich dni, cierpiąc na raka prostaty, żywiąc się wyłącznie chlebem z serem i uważając, że ludzie i tak żyją za długo.
Późny Wittgenstein chciał być terapeutą: filozofia ma leczyć umysł z opętania poprzez język. Znaczenie słowa jest sposobem, jego użycia, brzmi teza Wittgensteina, który spogląda na epistemologię jako na zespół ludzkich praktyk,,,gier językowych".
jeszcze wątpienie jest taką praktyką w ramach z góry szanowanych pewników. Bywa, iż narusza reguły gry językowej, w której występuje, i o tyle jest bezzasadne. Wbrew konwencjonalnemu sceptycyzmowi, który chciał wątpić we wszystko.
Wittgenstein dopuszcza tylko wątpienie uzasadnione w danym (choć zmiennym) systemie pewności. Pewność,,należy do istoty gry językowej", a więc klasyczna weryfikacja prawdziwości nie znajduje tu wykorzystania.
konwencjonalny poszukiwacz prawdy będzie zapewne nieusatysfakcjonowany, ale powinien zważyć,otrzymuje niejaką,,pozytywną" teorię działania języka i ludzkich praktyk. Tytuł O pewności Autor Ludwig Wittgenstein Wydawnictwo Aletheia EAN 9788362858538 ISBN 9788362858538 Kategoria Literatura, Filozofia liczba stron 148 Format 12x19,5 cm Rok wydania 2014 Oprawa broszurowa