Widzisz, że najświętsza świątynia sztuki i pamięci zostaje opuszczona. Pustostan dawnego świata zaprasza do miejskiej eksploracji. A teraz obserwujesz rozkwit świątyni, jej konsekrację i triumf. Wyobraź sobie, że znajdujesz się w pętli czasu, ba!, czas spowija cię jak znaczna fałda, czujesz jej dotyk, miękkość i ciężar.
Być może jest to fałda purpurowych książęcych szat$125 Albo kostium współczesnej drag queen$126 Zamiana ról jest tym, czego należy się spodziewać. Wytyczenie granicy pomiędzy przeszłością a przyszłością staje się niemożliwe.
Powoli ruszasz z miejsca, spacerujesz, krążysz po nieznanej orbicie. Xiążęta Janusza Dąbkiewicza są podróżą poprzez wnętrza Muzeum Czartoryskich i zakamarki polskiej historii. To, co dobrze znane, stale spotyka się z tym, co dziwne, obce i niezrozumiałe, a z reporterskiego realizmu fotografii wyłania się opowieść o świecie poza kadrem - poza widzialnością obiektywu.
Autor uwiecznia arcypolską pułapkę narodowych traum i ambicji, po to, by za chwilę przenicować ją w generalną medytację na temat pamięci historycznej i wizji przyszłości zakodowanych w przeszłości i teraźniejszości.
Xiążęta to pierwszy postpandemiczny artbook o kulturowej roli muzeum. Jeśli muzeum po raz kolejny umarło, co wyrasta na jego ruinach$127 Jeśli właśnie odradza się w perfekcyjnej materialnej formie, to dlaczego pęka na miliardy kawałków w uniwersum peer-to-peer$128 Pulsowanie niewiadomego i ciętych aluzji politycznych zyskuje swój błyskotliwy i kapryśny rytm dzięki librettu Bartka Zdunka.
Wyobraź sobie, iż spowija cię purpurowa fałda, a ty wsuwasz na głowę miękkie słuchawki... Janusz Dąbkiewicz (ur. 1987) - fotograf, animator kultury, kierownik produkcji, dźwiękowiec. Zajmuje się fotografią analogową, niekomercyjną, przypadkową, realizując swoje obserwacyjne cykle powoli i instynktownie.
Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, a także Grafiki na Uniwersytecie SWPS, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Przewodniczący Rady Artystycznej Wrocławskiej Fundacji Filmowej.
Organizator i selekcjoner Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM. Laureat 48 Hour Film Project Warsaw za film Złe zabawy, kierownik produkcji filmu Wszystkie nieprzespane noce, nagrodzonego m.in. Na Sundance Film Festival oraz na festiwalu T-Mobile nowe Horyzonty, współscenarzysta ukończonego niedawno mockumentu Bóg Internetów w reżyserii Joanny Satanowskiej.
Bartek Zdunek (ur. 1982) - pochodzi z Nowej Rudy, mieszka w Warszawie. Poezję, prozę i inne publikował w gazecie i w internecie. W 2018 roku wydał tom wierszy Lato w parku. Kaja Gliwa (ur. 1984) - niezależna projektantka graficzna.
Absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk atrakcyjnych w Krakowie (2010, specjalizacja: Intermedia), stypendystka Weißensee Kunsthochschule w Berlinie. Laureatka konkursu Projekt Roku 2012 w kategorii Debiut, organizowanego poprzez Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej.
Współzałożycielka powstałej w 2010 roku galerii i kolektywu New Roman. Mieszka i pracuje w Krakowie.