Niezwykła książka. Przedstawienie pionierskich badań na temat mózgu, rodzicielstwa i rozwoju emocjonalnego w cudownym stylu powoduje, iż jest to dzieło popularnonaukowe w najlepszym wydaniu. Wciągająca pozycja, która gromadzi wyraziste i odmieniające życie przesłanie i stanowi obowiązkową lekturę dla rodziców, decydentów politycznych, studentów, tak naprawdę wszystkich tych, którym zależy na zdrowszej i szczęśliwszej przyszłości.
Dr. Graham Music, specjalista w dziedzinie psychoterapii, Tavistock Clinic, Londyn, i autor Nurturing Natures.
Znaczenie miłości wyjaśnia, dlaczego czułe relacje są pokaźne dla rozwoju mózgu w początkowych latach życia, a także jak te wczesne interakcje mogą w trwały sposób wpłynąć na przyszłe zdrowie fizyczne i emocjonalne. Drugie wydanie stanowi kontynuację sukcesu pierwszej wersji książki, aktualizując badania naukowe, pokazując najnowsze odkrycia w zakresie genetyki i związku umysł?ciało, a także obejmując nowy rozdział, który eksponuje obszerniejszą świadomość roli okresu ciąży w kształtowaniu przyszłego stanu emocjonalnego i fizycznego dziecka.
Sue Gerhardt zwraca szczególną uwagę na dalekosiężne skutki wczesnego stresu dla rozwijającego się układu nerwowego śladowego dziecka. Kiedy w początkowych latach życia coś jest nie tak, zależne dziecko musi się dostosować; w tej chwili wiemy,dopasowuje się także mózg. Wczesny stres wywiera szczególny wpływ na ośrodek emocjonalny mózgu, a także układ niepodatnościowy, które mogą się stać mniej sprawne. To powoduje, iż w przyszłości dziecko jest bardziej podatne na różne zaburzenia, takie jak depresja, zachowanie aspołeczne, uzależnienie albo anoreksja, jak ponadto na choroby somatyczne.
Znaczenie miłości to przystępna, fascynująca prezentacja najnowszych odkryć neuronauk, psychologii rozwojowej i neurobiologii ? badań, które posiadają znaczenie dla nas wszelkich. Jest to nieoceniony i wyjątkowo modny przewodnik zarówno dla rodziców, jak i specjalistów.
Sue Gerhardt prowadzi prywatną praktykę psychoterapii psychoanalitycznej od 1997 roku. Jest także współzałożycielką Oxford Parent Infant Project (OXPIP), pionierskiej instytucji charytatywnej, która obecnie gwarantuje pomoc psychoterapeutyczną setkom rodziców i dzieci w hrabstwie Oxfordshire, stanowiąc też prototyp wielu podobnych organizacji w całym kraju. Jest także autorką The Selfish Society (2010).