aktualnie na rynku wydawniczym nie ma książki z kardiologii, która byłaby poświęcona ratownikom medycznym. Celem publikacji jest wypełnienie tej luki. Autor - krok po kroku - prowadzi czytelnika poprzez większość stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego w chorobach układu krążenia.
Najważniejsze zalety książki: o Treść przypasowana do poziomu ratowników medycznych. O Książka uwzględnia kwalifikacje zawodowe ratowników medycznych i aktualne regulacje prawne dotyczące ich kompetencji zawodowych.
o Treść oparta na aktualnych wytycznych i zaleceniach międzynarodowych towarzystw naukowych, w tym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i Europejskiej Rady Resuscytacji. O Diagnostyka elektrokardiograficzna oparta wyłącznie na,,Zaleceniach dotyczących użytkowania rozpoznań elektrokardiograficznych" Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
o Książka gromadzi algorytmy diagnostyczne {pomocn|przydatn)e przy ocenie zapisów elektrokardiograficznych. O Zasady udzielania medycznych czynności ratunkowych są oparte na wytycznych i zaleceniach Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego; o Medyczne czynności ratunkowe omówione krok po kroku.
o Przykłady kliniczne wraz z omówieniem. Książka może być materiałem pomocniczym do wykładów z ratownictwa medycznego i stanów zagrożenia życia w kardiologii. O autorze: Adam Stępka Ratownik medyczny, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, związany zawodowo z Wojewódzką Stacją Ratownictwa Medycznego w Łodzi.
Autor wielu artykułów w prasie branżowej, twórca bloga emergencycardiology.pl oraz instruktor z ponad 15-letnim doświadczeniem w nauczaniu osób dorosłych - zarówno laików, jak i przedstawicieli zawodów medycznych.
Jak sam podkreśla, praca poza systemem ratownictwa medycznego zaszczepiła w nim pasję do odkrywania tajników układu krążenia. Od ponad pięciu lat stara się,,zarazić" tematyką chorób układu krążenia szersze grono ratowników medycznych.