Rządzenie sobą i innymi to X tom sławnych wykładów Michela Foucaulta w College de France. Filozof bada tu sposoby i techniki wpływania człowieka na samego siebie i relację ze sobą – a także kształtowania relacji we wspólnocie.
Bada podmiot jako zdolny do świadomego i samodzielnego nadawania sobie formy dzięki urzeczywistnieniu takich cech jak odwaga, bezpośredniość i prawdomówność. Samotworzenie odbywa się przez właściwą ekspresję – luźne i otwarte mówienie prawdy, zgodne z oświeceniowym hasłem przywoływanym poprzez Kanta Sapere aude, czyli „miej odwagę posługiwać się własną mądrością".
dużo technik opisywanych poprzez Foucaulta pochodzi ze starożytnych tradycji, opisywanych poprzez filozofa w Historii seksualności jako troska o siebie, ze strategii i reżimów dietetycznych czy seksualnych praktykowanych w antycznej Grecji.
Foucault pokazuje jednak, że są to stale działające mechanizmy, tworzące fundament demokracji. Podmioty wolne w planie indywidualnym są bowiem warunkiem powstania wspólnoty – tylko one są zdolne do współistnienia z innymi wolnymi, wypowiadającymi prawdę podmiotami.
Foucault analizując etyczną relację podmiotu z samym sobą, bada zarazem fundament demokracji. Książka dedykowana jest dla przedstawicieli nauk społecznych, a zatem dla socjologów, ekonomistów, psychologów społecznych, antropologów kultury, politologów, filozofów, ale także dziennikarzy, przedstawicieli świata mediów.