Warszawa – wraz z państwem polskim – od zarania swojego istnienia wtłoczona była pomiędzy znaczne imperia, ich politykę i burzliwą historię. Jej współczesne oblicze jest tyglem architektury i historii, której energiczny i burzliwy okres przypadł na ostatnie dekady zaborczych ograniczeń, dwudziestolecie międzywojenne i zagładę, a także trzy dekady powojennej odbudowy i przebudowy.
Sto lat rozwoju miasta przedstawione jest w formie zbioru esejów, traktujących o rozlicznych problemach, projektach i realizacjach kształtujących wizerunek Warszawy na przestrzeni kilku epok, począwszy od modernizacyjnych rządów Sokratesa Starynkiewicza, a skończywszy na budowie Ursynowa, będącej symbolem podobnych aspiracji Edwarda Gierka. Wystarczył jeden wiek, by od 1875 roku, kiedy nasza stolica była prowincjonalnym miastem gubernialnym, Warszawa uległa całkowitemu przeobrażeniu.
Grzegorz Mika – architekt, varsavianista. Absolwent i doktorant Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Na co dzień poza pracą projektową zajmuje się badaniem polskiej architektury innowacyjnej w kontekście rozwoju europejskiego modernizmu. Od 2011 prowadzi stronę „Warszawski Modernizm 1905–1939". Współautor „MOK. Atlasu architektury północnego Mokotowa" oraz mapy „Architektura Warszawskiej Odbudowy". Współpracuje m.in. Z Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki postępowej, Muzeum Historii Polski, Stołecznym Konserwatorem Zabytków, Towarzystwem Opieki nad Zabytkami oddz. W Warszawie, Fundacją Bęc Zmiana i miesięcznikiem „Stolica". Od końca 2014 roku stale związany z miesięcznikiem „Skarpa Warszawska".
Podtytuł: Burzliwe dzieje warszawskiej architektury
ISBN: 9788363842673
Kod paskowy: 9788363842673
Autorzy: Mika Grzegorz
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 39151
liczba stron: 392
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11
Format: 17.0x25.0cm
Głębokość (mm): 30
Waga: 0.7
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka