Przedkładamy Czytelnikom książkę, która próbą przedstawienia wymiaru realnych kosztów zdrowotnych ponoszonych codziennie przez kuratorów sądowych w Polsce w związku z realizowanymi obowiązkami służbowymi, a także postulatem zmiany dysfunkcji organizacyjnych w środowisku pracy.
Organizacja pracy w kuratorskiej służbie sądowej nie uwzględnia, niezwykle ważnej dla sfery psychospołecznego funkcjonowania człowieka, problematyki stresu zawodowego, jego determinantów i konsekwencji.
Niniejsza publikacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie środowiska, a także próbą naukowej analizy zjawiska. Praca kuratora sądowego obarczona jest znacznym ładunkiem stresu związanego z bagażem doświadczeń, gromadzonym przez kontakt z osobami podlegającymi kurateli i z warunkami pracy i wymaganiami zawodowymi, jakie się stawia kuratorom.
[...] [Monografia] porusza z pewnością niezwykle ważny nie tylko od strony poznawczej,przeważnie aplikacyjnej, problem badawczy, ponieważ wciąż brakuje jednocześnie rozważań teoretycznych, jak i badań empirycznych dotyczących problematyki kurateli sądowej.
Warto także podkreślić wagę społeczną omawianego zagadnienia. W sytuacjach niełatwych bowiem, jak demonstruje życie, społeczeństwo, a czasem choćby psycholodzy czy pedagodzy wykazują zupełny brak wiedzy na temat pracy kuratora, niejednokrotnie kreując mylny obraz tej grupy zawodowej.
[...], książkę Łukasza Wirkusa uznaję za publikację nowatorską i rzetelną i bezstronną, opartą na naukowych badaniach oraz analizie przystępnej literatury przedmiotu. Uważam, że jest to publikacja potrzebna zarówno w pracy akademickiej, jak i każdemu profesjonaliście.
[…] jest […] skierowana do szerokiego grona odbiorców, którzy znajdą w niej dużo ciekawych i inspirujących informacji.Z recenzji dr hab. Beaty Pastwy-Wojciechowskiej, prof. UG